Citroën Xsara 2000

Evidováno
7 145
Způsobilost na STK
92,4 %
Ø nájezd (medián)
181 744 km
Dovezeno (5 807 ks)
81 %

Způsobilé na 30 dnů 5,6 % · Nezpůsobilé 1,3 % (celkem 6,9 % bez plné způsobilosti, z 58 080 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 8,4 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 14 375 Kčmedián 19 000 Kčdo 29 214 Kč

Pro Citroën Xsaru ročníku 2000 eviduje registr 7 145 vozů. Žádný jiný ročník nemá v registrech více kusů. Aktivně jezdí 1 762 vozů (24,7 %), dovoz tvoří 81,3 % ročníku (5 807 vozů).

Ročník 200092,4 %
Model celkem92,9 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Xsary 2000 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 8 let a 26 let klesla plná způsobilost o 5,7 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
8 let92,2 %90 000 až 160 000 km
10 let90,4 %110 000 až 170 000 km
12 let89,8 %130 000 až 190 000 km
14 let89,6 %140 000 až 210 000 km
16 let88,7 %150 000 až 230 000 km
18 let88,5 %160 000 až 240 000 km
20 let89,3 %170 000 až 250 000 km
22 let89,1 %170 000 až 260 000 km
24 let86,6 %170 000 až 270 000 km
26 let86,5 %170 000 až 270 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 2.0 Nafta 66 kW (29,7 %), 1.7 Benzín 85 kW (27,0 %), 1.4 Benzín 55 kW (13,1 %).

Barevně převládá modrá-metal (16,1 %), druhá nejčastější je šedá-metal (14,6 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 58 080 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2000 mělo plnou způsobilost 92,4 %. Model jako celek dosahuje 92,9 %, tento ročník je tedy mírně pod průměrem (o 0,5 procentního bodu).

Plnou způsobilost mělo 92,4 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,6 % a „Nezpůsobilé“ 1,3 % ze všech prohlídek (celkem 6,9 % bez plné způsobilosti).

Ročník má nízký podíl závažných závad (B+C jen 8,5 %). Většina zjištěných problémů je drobná.

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 181 744 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 145 304 až 226 369 km. To odpovídá asi 6 990 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (44,5 %), pak následují Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj.

Vysoký podíl dovozů (81,3 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku41 32536,2 %
Brzdové zařízení25 03221,9 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení20 18417,7 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav11 2709,9 %
Řízení8 3547,3 %
Výhledy5 2414,6 %
Obtěžování okolí1 4121,2 %
Identifikace vozidla1 4051,2 %

Nejčastější závady STK

1
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
15 556×
2
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubí.
Brzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1
9 133×
3
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
7 765×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
7 241×
5
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
6 271×
6
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
5 426×
7
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
4 714×
8
Netěsnost nápravy.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1
3 873×

Na co se zaměřit u ročníku 2000

Závady, které technici u Citroënu Xsary 2000 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Emisní závady z řídicí jednotkyObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.9B1,52×
Poškozená prachovka poloosyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2B1,47×
Vadný zdroj světla směrové svítilnySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.4.1.1.4B1,47×
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.2B1,42×
Poškozené brzdové potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.2B1,41×
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1B1,41×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)kód 5.3.3.1.120 let503
Nedostatečně upevněný výfukkód 6.1.2.2.220 let218
Netěsnost posilovače řízeníkód 2.1.5.1.120 let1 252
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.120 let8 530
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.120 let4 347
Zobrazit všech 19 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Uvolněné šrouby rámu (bez vlivu na pevnost)kód 6.1.1.2.120 let1 505
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.120 let12 303
Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.120 let3 729
Vadný zdroj potkávacího světlometukód 4.1.1.1.420 let4 941
Emisní závady z řídicí jednotkykód 8.2.1.2.921 let190
Poškozená prachovka poloosykód 5.3.4.2.221 let224
Vadný zdroj světla směrové svítilnykód 4.4.1.1.421 let541
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.221 let473
Poškozené brzdové potrubíkód 1.1.11.3.221 let509
Radiální vůle rejdového čepukód 5.1.2.2.121 let485
Axiální vůle rejdového čepukód 5.1.2.3.121 let197
Nesvítí některý přední mlhový světlometkód 4.5.1.1.122 let354
Poškozený nosič náhradního kolakód 6.1.5.1.122 let121
Prasklá prachovka převodky řízeníkód 2.1.1.5.222 let691

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

2,3 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2000

MotorPočetSTK~cena
2.0 Nafta 66 kW2 12392,7 %–
1.7 Benzín 85 kW1 92892,8 %–
1.4 Benzín 55 kW93492,5 %–
1.6 Benzín 65 kW60991,8 %–
1.8 Benzín 66 kW49792,7 %–
1.9 Nafta 51 kW24590,8 %–
1.6 Benzín 70 kW16292,1 %–
1.6 Benzín 80 kW12992,3 %–
1.9 Nafta 66 kW11591,1 %–
1.7 Benzín+LPG 85 kW10091,4 %–
1.8 Benzín 81 kW9691,8 %–

Cenový odhad

14 375
od Kč
19 000
medián Kč
29 214
do Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Citroën Xsary ročníku 2000 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 19 000 Kč (při mediánovém nájezdu 173 941 km). Běžné rozpětí je od 14 375 do 29 214 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 39 600 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 12 156 Kč.

Z registru vozidel

Složení Citroënu Xsary 2000 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo10,2 % · 594 vozidel
  • Itálie7,4 % · 432 vozidel
  • Francie6,0 % · 349 vozidel
  • Rakousko2,0 % · 117 vozidel
  • Nizozemsko1,8 % · 104 vozidel
  • ostatní země3,4 % · 197 vozidel
  • země neurčena69,1 % · 4 014 vozidel

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj13,2 % · 7 657 prohlídek
  • Jihomoravský kraj8,4 % · 4 856 prohlídek
  • Moravskoslezský kraj8,1 % · 4 710 prohlídek
  • ostatní70,3 % · 40 857 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Modrá metalíza16,1 % · 1 152 vozidel
  • Šedá metalíza14,6 % · 1 042 vozidel
  • Zelená metalíza9,6 % · 686 vozidel
  • Stříbrná metalíza8,5 % · 604 vozidel
  • Červená metalíza7,2 % · 513 vozidel
  • ostatní44,1 % · 3 148 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

ABS
64,6 %
evidováno u 4 910 vozů
Tažné zařízení
39,9 %
evidováno u 3 034 vozů
Airbag
32,9 %
evidováno u 2 498 vozů
Katalyzátor
18,2 %
evidováno u 1 384 vozů
Klimatizace
11,9 %
evidováno u 906 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 10,9 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 2 · 69,2 %EURO 3 · 28,8 %EURO 1 · 1,0 %EURO 4 · 0,8 %EURO 6 · 0,1 %EURO 5 · 0,1 %

Majitelé a osud v registru

Z 7 596 vozů Citroënu Xsary 2000 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
7,8 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
3,8 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
24,7 %
vyvezeno 1,6 % · zaniklo 67,8 %

Jiné ročníky Citroënu Xsary

Proklepněte konkrétní Citroën Xsaru 2000

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.