Citroën Xsara 2005

Evidováno
1 313
Způsobilost na STK
93,7 %
Ø nájezd (medián)
165 019 km
Dovezeno (869 ks)
66 %

Způsobilé na 30 dnů 5,2 % · Nezpůsobilé 0,7 % (celkem 5,9 % bez plné způsobilosti, z 12 722 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 6,7 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 24 600 Kčmedián 32 679 Kčdo 36 210 Kč

Citroën Xsara ročníku 2005 má v ČR 1 313 vozů. V provozu jich zůstává 654 vozů (49,8 %); dovoz po první zahraniční registraci tvoří 66,2 % (869 vozů).

Ročník 200593,7 %
Model celkem92,9 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Xsary 2005 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 20 let klesla plná způsobilost o 6,4 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky93,7 %60 000 až 140 000 km
6 let93,3 %80 000 až 160 000 km
8 let92,6 %100 000 až 170 000 km
10 let92,9 %120 000 až 190 000 km
12 let92,5 %130 000 až 210 000 km
14 let91,2 %140 000 až 220 000 km
16 let91,9 %150 000 až 230 000 km
18 let91,2 %160 000 až 240 000 km
20 let87,4 %170 000 až 250 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Nafta 80 kW (39,4 %), 2.0 Nafta 66 kW (16,3 %), 1.7 Benzín 85 kW (13,5 %).

Barevně převládá šedá-metal (22,5 %), druhá nejčastější je šedá (12,7 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 12 722 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2005 mělo plnou způsobilost 93,7 %. Model jako celek dosahuje 92,9 %, tento ročník je tedy mírně nad průměrem (o 0,7 procentního bodu).

Plnou způsobilost mělo 93,7 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,2 % a „Nezpůsobilé“ 0,7 % ze všech prohlídek (celkem 5,9 % bez plné způsobilosti).

Ročník má nízký podíl závažných závad (B+C jen 8,6 %). Většina zjištěných problémů je drobná.

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 165 019 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 125 594 až 207 673 km. To odpovídá asi 7 858 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (47,6 %), pak následují Jihomoravský kraj a Jihočeský kraj.

Vysoký podíl dovozů (66,2 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku10 87434,9 %
Brzdové zařízení6 44020,7 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení6 14819,8 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav2 7338,8 %
Řízení2 2667,3 %
Výhledy1 5415,0 %
Obtěžování okolí7132,3 %
Identifikace vozidla4011,3 %

Nejčastější závady STK

1
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
4 154×
2
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
2 144×
3
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubí.
Brzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1
2 042×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
2 011×
5
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
1 802×
6
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
1 781×
7
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
1 401×
8
Některá část výfukového systému je nedostatečně upevněna nebo upevnění výfukového systému neodpovídá požadavkům a tato závada nemá vliv na funkci systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.2.1
1 130×

Na co se zaměřit u ročníku 2005

Závady, které technici u Citroënu Xsary 2005 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Překročený rozptyl kouřivostiObtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8B1,37×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Překročený rozptyl kouřivostikód 8.2.2.2.1.819 let524
Netěsnost posilovače řízeníkód 2.1.5.1.120 let1 252
Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.120 let4 814
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.120 let8 530
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.120 let12 303
Zobrazit všech 11 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.120 let7 475
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.120 let4 347
Zadní stěrač chybí nebo nestírá celou plochukód 3.4.2.120 let2 254
Opotřebené závěsy nebo omezovače dveříkód 6.2.3.3.121 let1 754
Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.121 let2 815
Prasklá prachovka převodky řízeníkód 2.1.1.5.222 let691

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

13 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P1351283×P135257×P144522×P023820×P040915×P133612×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2005

MotorPočetSTK~cena
1.6 Nafta 80 kW51793,7 %–
2.0 Nafta 66 kW21493,3 %–
1.7 Benzín 85 kW17793,8 %36 180 Kč
1.6 Benzín 70 kW15794,3 %–
1.6 Benzín 80 kW8692,8 %–

Cenový odhad

24 600
od Kč
32 679
medián Kč
36 210
do Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Citroën Xsary ročníku 2005 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 32 679 Kč (při mediánovém nájezdu 198 128 km). Běžné rozpětí je od 24 600 do 36 210 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 44 490 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 23 040 Kč.

Z registru vozidel

Složení Citroënu Xsary 2005 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo23,2 % · 202 vozidel
  • Belgie13,0 % · 113 vozidel
  • Itálie12,9 % · 112 vozidel
  • Francie9,2 % · 80 vozidel
  • Rakousko8,9 % · 77 vozidel
  • ostatní země11,0 % · 96 vozidel
  • země neurčena21,7 % · 189 vozidel

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj21,0 % · 2 669 prohlídek
  • Jihomoravský kraj12,2 % · 1 550 prohlídek
  • Jihočeský kraj10,9 % · 1 384 prohlídek
  • ostatní56,0 % · 7 119 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Šedá metalíza22,5 % · 296 vozidel
  • Šedá12,7 % · 167 vozidel
  • Stříbrná metalíza8,6 % · 113 vozidel
  • Hnědá pastel6,1 % · 80 vozidel
  • Šedá pastel5,7 % · 75 vozidel
  • ostatní44,3 % · 582 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

ABS
46,7 %
evidováno u 987 vozů
Tažné zařízení
40,8 %
evidováno u 861 vozů
Airbag
8,9 %
evidováno u 189 vozů
Katalyzátor
6,9 %
evidováno u 145 vozů
Klimatizace
6,4 %
evidováno u 135 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 24,3 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 3 · 84,0 %EURO 4 · 16,0 %

Majitelé a osud v registru

Z 2 112 vozů Citroënu Xsary 2005 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
17,1 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
3,8 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
51,2 %
vyvezeno 1,5 % · zaniklo 43,1 %

Jiné ročníky Citroënu Xsary

Proklepněte konkrétní Citroën Xsaru 2005

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.