Citroën Xsara 2009

Evidováno
414
Způsobilost na STK
94,3 %
Ø nájezd (medián)
131 656 km
Dovezeno (64 ks)
15 %

Způsobilé na 30 dnů 4,9 % · Nezpůsobilé 0,5 % (celkem 5,4 % bez plné způsobilosti, z 3 926 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 5,6 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Pro Citroën Xsaru ročníku 2009 eviduje registr 414 vozů. Aktivně jezdí 322 vozů (77,8 %), dovoz tvoří 15,5 % ročníku (64 vozů).

Ročník 200994,3 %
Model celkem92,9 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Xsary 2009 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 16 let klesla plná způsobilost o 4,5 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky96,3 %30 000 až 110 000 km
6 let96,2 %50 000 až 130 000 km
8 let96,1 %70 000 až 140 000 km
10 let89,8 %80 000 až 160 000 km
12 let93,1 %100 000 až 180 000 km
14 let89,8 %110 000 až 190 000 km
16 let91,8 % -

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Benzín 80 kW (61,1 %), 1.6 Nafta 66 kW (22,9 %), 1.6 Nafta 80 kW (5,8 %).

Barevně převládá šedá-metal (17,4 %), druhá nejčastější je šedá (15,5 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 3 926 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2009 mělo plnou způsobilost 94,3 %. Model jako celek dosahuje 92,9 %, tento ročník je tedy mírně nad průměrem (o 1,4 procentního bodu).

Plnou způsobilost mělo 94,3 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 4,9 % a „Nezpůsobilé“ 0,5 % ze všech prohlídek (celkem 5,3 % bez plné způsobilosti).

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 131 656 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 83 888 až 175 776 km. To odpovídá asi 7 744 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (44,2 %), pak následují Moravskoslezský kraj a Praha.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku2 11034,5 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení1 41123,0 %
Brzdové zařízení1 01116,5 %
Řízení4737,7 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav4256,9 %
Výhledy3295,4 %
Obtěžování okolí2544,1 %
Identifikace vozidla1101,8 %

Nejčastější závady STK

1
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
814×
2
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
472×
3
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
425×
Zobrazit dalších 5 závad
4
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
419×
5
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
347×
6
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubí.
Brzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1
289×
7
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
230×
8
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
229×

Na co se zaměřit u ročníku 2009

Závady, které technici u Citroënu Xsary 2009 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Překročený rozptyl kouřivostiObtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8B1,78×
Poškozený optický systém světlometuSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.2B1,6×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 270 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Překročený rozptyl kouřivostikód 8.2.2.2.1.819 let524
Poškozený optický systém světlometukód 4.1.1.2.220 let611
Netěsnost posilovače řízeníkód 2.1.5.1.120 let1 252
Zadní stěrač chybí nebo nestírá celou plochukód 3.4.2.120 let2 254
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.120 let13 899
Zobrazit všech 12 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.120 let7 475
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.120 let12 303
Opotřebené závěsy nebo omezovače dveříkód 6.2.3.3.121 let1 754
Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.121 let2 815
Povrchově odřená brzdová hadicekód 1.1.12.2.121 let4 775
Poškozené prachovky řízeníkód 2.1.3.7.121 let7 000
Uvolněné uchycení brzdového potrubíkód 1.1.11.4.122 let1 394

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

11 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 1 904 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2009

MotorPočetSTK~cena
1.6 Benzín 80 kW25395,0 %59 990 Kč
1.6 Nafta 66 kW9594,0 %–

Z registru vozidel

Složení Citroënu Xsary 2009 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo35,9 % · 23 vozidel
  • Francie15,6 % · 10 vozidel
  • Rakousko15,6 % · 10 vozidel
  • Belgie9,4 % · 6 vozidel
  • Itálie9,4 % · 6 vozidel
  • ostatní země9,4 % · 6 vozidel
  • země neurčena4,7 % · 3 vozidla

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj19,2 % · 753 prohlídek
  • Moravskoslezský kraj14,2 % · 556 prohlídek
  • Hlavní město Praha10,0 % · 394 prohlídek
  • ostatní56,6 % · 2 223 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Šedá metalíza17,4 % · 72 vozidel
  • Šedá15,5 % · 64 vozidel
  • Hnědá základní9,4 % · 39 vozidel
  • Červená základní8,2 % · 34 vozidel
  • Hnědá7,0 % · 29 vozidel
  • ostatní42,5 % · 176 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

ABS
53,0 %
evidováno u 305 vozů
Tažné zařízení
39,5 %
evidováno u 227 vozů
Katalyzátor
8,5 %
evidováno u 49 vozů
Pohon na plyn
5,2 %
evidováno u 30 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 37,6 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 4 · 95,8 %EURO 3 · 3,7 %EURO 5 · 0,5 %

Majitelé a osud v registru

Z 575 vozů Citroënu Xsary 2009 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
18,6 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
4,3 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
77,7 %
vyvezeno 2,1 % · zaniklo 18,6 %

Jiné ročníky Citroënu Xsary

Proklepněte konkrétní Citroën Xsaru 2009

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.