Citroën Xsara 2005
2.0 Nafta 66 kW
Specifikace motoru
Charakter motoru
Středně objemový turbodiesel je v této výkonové třídě typická volba pro dálkaře a řidiče s vysokým ročním nájezdem. Točivý moment přichází nízko a spotřeba zůstává rozumná.
U dieselů v tomto stáří je klíčové prověřit stav DPF filtru, EGR ventilu, vstřikovačů a systému common-rail. Servisní historie s doloženými výměnami oleje a paliva je zásadní.
Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,5 % (celkem 6,3 % bez plné způsobilosti, z 2 043 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 7,0 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
V nabídce Citroënu Xsary ročníku 2005 obsadila motorizace 2.0 Nafta 66 kW druhá pozici: 214 vozů (16,3 % ročníku).
V registru je nejčastěji evidován pod motorovým kódem RHY.
Způsobilost na STK podle nájezdu
Jak se mění způsobilost na STK s rostoucím počtem najetých kilometrů. Vypočteno z reálných záznamů STK této motorizace.
| Pásmo nájezdu | Způsobilost na STK |
|---|---|
| do 100 000 km | 98,8 % |
| 100-200 000 km | 92,3 % |
| 200-300 000 km | 91,3 % |
| nad 300 000 km | 87,7 % |
Spolehlivost mezi motory ročníku
Plná způsobilost tohoto motoru je 93,3 % (2 043 prohlídek), tedy zhruba na úrovni průměru mezi motory ročníku 2005 (ročník průměrně 93,7 %).
Plnou způsobilost mělo 93,3 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,8 % a „Nezpůsobilé“ 0,5 % ze všech prohlídek (celkem 6,3 % bez plné způsobilosti).
Na co se zaměřit u motorizace 2.0 Nafta 66 kW
Závady, které technici u této motorizace zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Čím užší skupina, tím přesnější obraz.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.2.2.1 | A | 1,75× |
| Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1 | A | 1,7× |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1 | A | 1,58× |
| Vadný zdroj potkávacího světlometuSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.1.4 | A | 1,58× |
| Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémuPodvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1 | A | 1,45× |
| Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1 | A | 1,44× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.1 | 20 let | 4 814 |
| Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.1 | 20 let | 12 303 |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.1 | 20 let | 8 530 |
| Vadný zdroj potkávacího světlometukód 4.1.1.1.4 | 20 let | 4 941 |
| Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.1 | 20 let | 4 347 |
Zobrazit všech 10 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)kód 6.2.1.1.1 | 20 let | 18 693 |
| Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.1 | 20 let | 3 729 |
| Nedostatečně upevněný výfukkód 6.1.2.2.1 | 20 let | 2 830 |
| Zadní stěrač chybí nebo nestírá celou plochukód 3.4.2.1 | 20 let | 2 254 |
| Chybné natočení potkávacího světlometukód 4.1.2.1.3 | 20 let | 2 302 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy této motorizace přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK