Citroën C5 2009
Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,3 % (celkem 6,1 % bez plné způsobilosti, z 7 429 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 5,3 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
Cenový odhadod 54 050 Kčmedián 75 000 Kčdo 87 196 Kč
V roce 2009 eviduje registr Citroënu C5 673 vozů. V provozu jich zůstává 553 vozů (82,2 %); ze zahraničí dovezeno 346 vozů (51,4 %).
Jak ročník stárne
Citroënu C5 2009 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 16 let klesla plná způsobilost o 9,1 %.
| Stáří | Způsobilost | Prostřední polovina |
|---|---|---|
| 4 roky | 95,8 % | 60 000 až 140 000 km |
| 6 let | 95,4 % | 110 000 až 180 000 km |
| 8 let | 94,2 % | 140 000 až 210 000 km |
| 10 let | 87,9 % | 160 000 až 240 000 km |
| 12 let | 90,8 % | 170 000 až 270 000 km |
| 14 let | 91,1 % | 190 000 až 280 000 km |
| 16 let | 86,7 % | 200 000 až 300 000 km |
Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.
Nejčastější motory a barvy
V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 2.0 Nafta 100 kW (36,3 %), 2.0 Nafta 103 kW (22,6 %), 1.6 Nafta 80 kW (14,0 %).
Barevně převládá šedá (18,3 %), druhá nejčastější je šedá-metal (13,8 %).
Způsobilost na STK a závažnost závad
Z 7 429 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2009 mělo plnou způsobilost 93,6 %. Model jako celek dosahuje 93,2 %, tento ročník je tedy zhruba na úrovni průměru.
Plnou způsobilost mělo 93,6 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,8 % a „Nezpůsobilé“ 0,3 % ze všech prohlídek (celkem 6,1 % bez plné způsobilosti).
Typický kus dnes
Typický stav tachometru je dnes 192 845 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 148 326 až 244 143 km. To odpovídá asi 11 344 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).
Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (38,4 %), pak následují Praha a Jihomoravský kraj.
Vysoký podíl dovozů (51,4 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.
Závady podle oblasti a závažnosti
Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.
| Oblast | Celkem | Podíl |
|---|---|---|
| Podvozek a části připevněné k podvozku | 2 865 | 23,0 % |
| Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení | 2 525 | 20,3 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav | 1 943 | 15,6 % |
| Brzdové zařízení | 1 941 | 15,6 % |
| Řízení | 1 061 | 8,5 % |
| Obtěžování okolí | 970 | 7,8 % |
| Výhledy | 794 | 6,4 % |
| Identifikace vozidla | 345 | 2,8 % |
Nejčastější závady STK
Zobrazit dalších 5 závadSkrýt další závady
Na co se zaměřit u ročníku 2009
Závady, které technici u Citroënu C5 2009 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1 | B | 3,47× |
| Překročený rozptyl kouřivostiObtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8 | B | 2,47× |
| Emisní závady z řídicí jednotky (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.11 | B | 2,47× |
| Překročená kouřivost (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1 | B | 2,43× |
| Poškozená prachovka poloosyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2 | B | 1,88× |
| Nesvítí některá brzdová svítilnaSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.3.1.1.2 | B | 1,84× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)kód 8.2.2.1.1 | 14 let | 375 |
| Poškozená prachovka poloosykód 5.3.4.2.2 | 14 let | 186 |
| Emisní závady z řídicí jednotky (diesel)kód 8.2.2.2.1.11 | 15 let | 213 |
| Překročený rozptyl kouřivostikód 8.2.2.2.1.8 | 16 let | 480 |
| Překročená kouřivost (diesel)kód 8.2.2.2.1.1 | 16 let | 622 |
Zobrazit všech 20 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Nesvítí některá brzdová svítilnakód 4.3.1.1.2 | 16 let | 503 |
| Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)kód 5.3.3.1.1 | 16 let | 305 |
| Prachovka na hnacím hřídeli kolakód 5.3.4.2.1 | 16 let | 1 746 |
| Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.1 | 16 let | 2 086 |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.1 | 16 let | 2 137 |
| Únik provozních kapalinkód 8.4.1.1.1 | 17 let | 397 |
| Nesvítí obrysová / denní svítilnakód 4.2.1.1.2 | 17 let | 346 |
| Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.2 | 17 let | 239 |
| Netěsnost posilovače řízeníkód 2.1.5.1.1 | 17 let | 595 |
| Sbíhavost kol mimo tolerancikód 2.4.1 | 17 let | 669 |
| Opotřebená část vzduchového odpruženíkód 5.3.5.2.1 | 18 let | 546 |
| Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.1 | 18 let | 1 316 |
| Netěsnost hydraulického zařízeníkód 6.2.9.7.1 | 18 let | 671 |
| Ostřikovač nedostřikuje část čelního sklakód 3.5.1.2 | 18 let | 157 |
| Opotřebené závěsy nebo omezovače dveříkód 6.2.3.3.1 | 19 let | 453 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Motorizace ročníku 2009
| Motor | Počet | STK | ~cena |
|---|---|---|---|
| 2.0 Nafta 100 kW | 244 | 94,2 % | 79 450 Kč |
| 2.0 Nafta 103 kW | 152 | 93,2 % | 69 000 Kč |
| 1.6 Nafta 80 kW | 94 | 94,0 % | 60 103 Kč |
| 2.2 Nafta 125 kW | 79 | 94,2 % | 75 000 Kč |
Cenový odhad
Při nájezdu kolem 239 000 km, obvyklém v inzerci.
| Nájezd | Cena |
|---|---|
| 150 000 km | 106 000 Kč |
| 200 000 km | 85 000 Kč |
| 250 000 km | 72 000 Kč |
| 300 000 km | 60 000 Kč |
| 350 000 km | 55 000 Kč |
Cenový odhad
Typická tržní cena Citroën C5 ročníku 2009 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 75 000 Kč (při mediánovém nájezdu 239 283 km). Běžné rozpětí je od 54 050 do 87 196 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.
Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 108 031 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 38 515 Kč.
S nájezdem 150 000 km vychází odhad na 106 000 Kč, s nájezdem 350 000 km na 55 000 Kč.
Z registru vozidel
Složení Citroënu C5 2009 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.
Dovezeno z
Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.
- Německo30,9 % · 107 vozidel
- Francie23,1 % · 80 vozidel
- Itálie16,5 % · 57 vozidel
- Belgie9,5 % · 33 vozidel
- Dánsko5,5 % · 19 vozidel
- ostatní země12,1 % · 42 vozidel
- země neurčena2,3 % · 8 vozidel
Kraj STK stanice
prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele
- Středočeský kraj23,2 % · 1 727 prohlídek
- Hlavní město Praha21,8 % · 1 623 prohlídek
- Jihomoravský kraj15,5 % · 1 149 prohlídek
- ostatní39,4 % · 2 930 prohlídek
Barva
podíl z evidovaných vozidel
- Šedá18,3 % · 123 vozidel
- Šedá metalíza13,8 % · 93 vozidel
- Černá13,5 % · 91 vozidel
- Černá metalíza10,0 % · 67 vozidel
- Hnědá pastel4,9 % · 33 vozidel
- ostatní39,5 % · 266 vozidel
Co u tohoto ročníku eviduje registr
Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.
Emisní norma
Norma je v registru uvedena u 37,8 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.
Majitelé a osud v registru
Z 1 318 vozů Citroënu C5 2009 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.
Proklepněte konkrétní Citroën C5 2009
Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.