Volkswagen Sharan 2018

Evidováno
172
Způsobilost na STK
96,2 %
Ø nájezd (medián)
121 102 km
Dovezeno (69 ks)
40 %

Způsobilé na 30 dnů 3,6 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 3,8 % bez plné způsobilosti, z 718 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,7 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 363 000 Kčmedián 436 140 Kčdo 519 000 Kč

V roce 2018 eviduje registr Volkswagenu Sharanu 172 vozů. V provozu jich zůstává 166 vozů (96,5 %); ze zahraničí dovezeno 69 vozů (40,1 %).

Ročník 201896,2 %
Model celkem92,5 %
Značka celkem94,2 %

Jak ročník stárne

Volkswagenu Sharanu 2018 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 8 let klesla plná způsobilost o 2,4 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky96,2 %50 000 až 110 000 km
6 let94,0 %90 000 až 160 000 km
8 let93,8 %120 000 až 200 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 2.0 Nafta 110 kW (49,4 %), 2.0 Nafta 135 kW (43,6 %), 1.4 Benzín 110 kW (4,7 %).

Nejčastější barva je šedá (34,3 % všech kusů).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 718 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2018 mělo plnou způsobilost 96,2 %. Model jako celek dosahuje 92,5 %, tento ročník je tedy o 3,7 procentního bodu nad průměrem.

Plnou způsobilost mělo 96,2 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 3,6 % a „Nezpůsobilé“ 0,1 % ze všech prohlídek (celkem 3,8 % bez plné způsobilosti).

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 121 102 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 82 211 až 167 064 km. To odpovídá asi 15 138 km ročně, tedy standardní osobní provoz (15 až 20 tisíc km ročně).

Nejvíc kusů je v Praze (50,0 %), pak následují Středočeský kraj a Jihomoravský kraj.

Vysoký podíl dovozů (40,1 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Výhledy14228,5 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav9519,1 %
Brzdové zařízení8216,5 %
Identifikace vozidla6112,2 %
Podvozek a části připevněné k podvozku6012,0 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení5811,6 %

Nejčastější závady STK

1
Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla.
Výhledy · kód 3.2.1.2
118×
2
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
43×
3
Poškození některého písmenného nebo číselného znaku registrační značky, které částečně snižuje její čitelnost.
Identifikace vozidla · kód 0.1.3.1
38×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
28×
5
V systému zavěšení kol (např. čepy / pouzdra / silentbloky) jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1
25×
6
V pohyblivém uložení (pouzdra / čepy / silentbloky) systému mechanického odpružení jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky (třmeny, svorníky) jsou uvolněné nebo spojení neodpovídá požadavkům.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.1.1.1
15×
7
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
14×
8
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
14×

Na co se zaměřit u ročníku 2018

Závady, které technici u Volkswagenu Sharanu 2018 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1B2,81×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 585 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)kód 5.3.3.1.111 let645
Menší poškození čelního sklakód 3.2.1.218 let7 327

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,2 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 1 801 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2018

MotorPočetSTK~cena
2.0 Nafta 110 kW8596,5 %389 900 Kč
2.0 Nafta 135 kW7596,6 %547 997 Kč

Cenový odhad

363 000
od Kč
436 140
medián Kč
519 000
do Kč

Při nájezdu kolem 170 000 km, obvyklém v inzerci.

Cena podle nájezdu
NájezdCena
50 000 km583 000 Kč
100 000 km526 000 Kč
150 000 km468 000 Kč
200 000 km393 000 Kč
250 000 km334 000 Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Volkswagen Sharanu ročníku 2018 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 436 140 Kč (při mediánovém nájezdu 170 000 km). Běžné rozpětí je od 363 000 do 519 000 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 589 000 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 338 740 Kč.

S nájezdem 50 000 km vychází odhad na 583 000 Kč, s nájezdem 250 000 km na 334 000 Kč.

Z registru vozidel

Složení Volkswagenu Sharanu 2018 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo68,1 % · 47 vozidel
  • Francie7,2 % · 5 vozidel
  • Belgie5,8 % · 4 vozidla
  • Itálie5,8 % · 4 vozidla
  • Rakousko4,3 % · 3 vozidla
  • ostatní země7,2 % · 5 vozidel
  • země neurčena1,4 % · 1 vozidlo

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Hlavní město Praha50,0 % · 601 prohlídek
  • Středočeský kraj28,7 % · 345 prohlídek
  • Jihomoravský kraj21,3 % · 256 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Šedá34,3 % · 59 vozidel
  • Bílá20,3 % · 35 vozidel
  • Černá14,5 % · 25 vozidel
  • Hnědá11,6 % · 20 vozidel
  • Modrá9,9 % · 17 vozidel
  • ostatní9,3 % · 16 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Tažné zařízení
61,9 %
evidováno u 470 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 77,3 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 6 · 98,3 %EURO 5 · 1,7 %

Majitelé a osud v registru

Z 759 vozů Volkswagenu Sharanu 2018 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
67,7 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
2,1 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
96,6 %
vyvezeno 3,3 % · zaniklo 0,0 %

Co z toho plyne pro kupujícího

Ročník 2018 patří u Sharanu k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 3,7 procentního bodu nad průměrem modelu.

Jiné ročníky Volkswagenu Sharanu

Proklepněte konkrétní Volkswagen Sharan 2018

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.