Opel Zafira 2016

Evidováno
229
Způsobilost na STK
96,8 %
Ø nájezd (medián)
108 630 km
Dovezeno (79 ks)
34 %

Způsobilé na 30 dnů 3,1 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 3,2 % bez plné způsobilosti, z 1 182 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,8 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 147 505 Kčmedián 176 222 Kčdo 195 123 Kč

Pro Opel Zafiru ročníku 2016 eviduje registr 229 vozů. Aktivně jezdí 225 vozů (98,3 %), dovoz tvoří 34,5 % ročníku (79 vozů).

Ročník 201696,8 %
Model celkem92,5 %
Značka celkem93,2 %

Jak ročník stárne

Opelu Zafiry 2016 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 10 let klesla plná způsobilost o 5,2 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky97,2 %40 000 až 90 000 km
6 let96,2 %70 000 až 130 000 km
8 let95,8 %90 000 až 170 000 km
10 let91,9 %110 000 až 200 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 2.0 Nafta 125 kW (31,9 %), 1.4 Benzín 103 kW (27,9 %), 1.6 Nafta 100 kW (12,7 %).

Barevně převládá bílá (26,2 %), druhá nejčastější je šedá (23,6 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 1 182 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2016 mělo plnou způsobilost 96,8 %. Model jako celek dosahuje 92,5 %, tento ročník je tedy o 4,3 procentního bodu nad průměrem.

Plnou způsobilost mělo 96,8 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 3,1 % a „Nezpůsobilé“ 0,1 % ze všech prohlídek (celkem 3,2 % bez plné způsobilosti).

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 108 630 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 70 391 až 155 100 km. To odpovídá asi 10 863 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).

Nejvíc kusů je v Praze (44,1 %), pak následují Středočeský kraj a Jihomoravský kraj.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku24422,0 %
Výhledy18716,9 %
Brzdové zařízení18516,7 %
Obtěžování okolí15614,1 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení13312,0 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav706,3 %
Identifikace vozidla676,1 %
Řízení655,9 %

Nejčastější závady STK

1
Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla.
Výhledy · kód 3.2.1.2
137×
2
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
98×
3
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
61×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
40×
5
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
40×
6
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
38×
7
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
36×
8
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
28×

Na co se zaměřit u ročníku 2016

Závady, které technici u Opelu Zafiry 2016 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Únik provozních kapalinObtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1B1,93×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 919 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Únik provozních kapalinkód 8.4.1.1.117 let561

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

2,8 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2016

MotorPočetSTK~cena
2.0 Nafta 125 kW7396,3 %184 538 Kč
1.4 Benzín 103 kW6498,4 %159 999 Kč

Cenový odhad

147 505
od Kč
176 222
medián Kč
195 123
do Kč

Při nájezdu kolem 173 000 km, obvyklém v inzerci.

Cena podle nájezdu
NájezdCena
50 000 km272 000 Kč
100 000 km226 000 Kč
150 000 km188 000 Kč
200 000 km158 000 Kč
250 000 km136 000 Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Opel Zafiry ročníku 2016 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 176 222 Kč (při mediánovém nájezdu 172 592 km). Běžné rozpětí je od 147 505 do 195 123 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 239 992 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 130 000 Kč.

S nájezdem 50 000 km vychází odhad na 272 000 Kč, s nájezdem 250 000 km na 136 000 Kč.

Z registru vozidel

Složení Opelu Zafiry 2016 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo58,2 % · 46 vozidel
  • Belgie20,3 % · 16 vozidel
  • Francie5,1 % · 4 vozidla
  • Rakousko3,8 % · 3 vozidla
  • Slovensko2,5 % · 2 vozidla
  • ostatní země6,3 % · 5 vozidel
  • země neurčena3,8 % · 3 vozidla

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Hlavní město Praha44,1 % · 743 prohlídek
  • Středočeský kraj30,3 % · 511 prohlídek
  • Jihomoravský kraj25,6 % · 432 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Bílá26,2 % · 60 vozidel
  • Šedá23,6 % · 54 vozidel
  • Hnědá20,1 % · 46 vozidel
  • Černá14,4 % · 33 vozidel
  • Modrá11,8 % · 27 vozidel
  • ostatní3,9 % · 9 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Tažné zařízení
42,5 %
evidováno u 368 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 60,9 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 6 · 95,8 %EURO 5 · 3,2 %EURO 4 · 0,8 %EURO 3 · 0,2 %

Majitelé a osud v registru

Z 865 vozů Opelu Zafiry 2016 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
52,7 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
1,2 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
94,8 %
vyvezeno 4,3 % · zaniklo 0,8 %

Co z toho plyne pro kupujícího

Ročník 2016 patří u Zafiry k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 4,3 procentního bodu nad průměrem modelu.

Jiné ročníky Opelu Zafiry

Proklepněte konkrétní Opel Zafiru 2016

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.