Citroën Saxo 1999

Evidováno
3 377
Způsobilost na STK
90,9 %
Ø nájezd (medián)
132 463 km
Dovezeno (2 653 ks)
79 %

Způsobilé na 30 dnů 5,9 % · Nezpůsobilé 2,3 % (celkem 8,3 % bez plné způsobilosti, z 23 005 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 9,2 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Ročník 1999 Citroënu Saxo má v českých registrech 3 377 vozů. Křivka prodejů je už za vrcholem a začíná klesat. V provozu zůstává 549 vozů (16,3 %); individuálně dovezeno ze zahraničí 2 653 vozů (78,6 %).

Ročník 199990,9 %
Model celkem91,3 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Saxo 1999 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 10 let a 26 let klesla plná způsobilost o 0,7 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
10 let85,9 %70 000 až 130 000 km
12 let83,1 %80 000 až 140 000 km
14 let85,2 %90 000 až 150 000 km
16 let86,5 %100 000 až 170 000 km
18 let84,1 %100 000 až 170 000 km
20 let86,9 %100 000 až 170 000 km
22 let89,2 %100 000 až 170 000 km
24 let87,9 % -
26 let85,1 % -

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.1 Benzín 44 kW (41,4 %), 1.0 Benzín 37 kW (23,2 %), 1.5 Nafta 42 kW (10,4 %).

Barevně převládá modrá-metal (20,3 %), druhá nejčastější je zelená-metal (11,9 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 23 005 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 1999 mělo plnou způsobilost 90,9 %. Model jako celek dosahuje 91,3 %, tento ročník je tedy zhruba na úrovni průměru.

Plnou způsobilost mělo 90,9 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,9 % a „Nezpůsobilé“ 2,3 % ze všech prohlídek (celkem 8,3 % bez plné způsobilosti).

Ročník má nízký podíl závažných závad (B+C jen 9,1 %). Většina zjištěných problémů je drobná.

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 132 463 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 102 013 až 165 172 km. To odpovídá asi 4 906 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (39,1 %), pak následují Plzeňský kraj a Královéhradecký kraj.

Vysoký podíl dovozů (78,6 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku19 31342,6 %
Brzdové zařízení11 78726,0 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení5 39311,9 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav4 4089,7 %
Řízení2 3245,1 %
Výhledy1 3272,9 %
Identifikace vozidla3940,9 %
Jiné vybavení3680,8 %

Nejčastější závady STK

1
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
7 130×
2
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubí.
Brzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1
4 228×
3
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
4 220×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
3 245×
5
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
2 731×
6
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
1 609×
7
Některá část výfukového systému je nedostatečně upevněna nebo upevnění výfukového systému neodpovídá požadavkům a tato závada nemá vliv na funkci systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.2.1
1 588×
8
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
1 445×

Na co se zaměřit u ročníku 1999

Závady, které technici u Citroënu Saxo 1999 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Koroze karoserie narušující pevnostPodvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2B1,77×
Překročené plynné emise (benzín)Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1B1,72×
Nesprávná hodnota lambdaObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3B1,48×
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.2B1,46×
Nedostatečná brzdná sílaBrzdové zařízení · kód 1.2.1.1.1B1,37×
Poškozená prachovka poloosyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2B1,3×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 535 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)kód 6.2.1.1.121 let5 503
Nedostatečně upevněný výfukkód 6.1.2.2.121 let792
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.122 let2 884
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.122 let1 527
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.122 let4 163
Zobrazit všech 16 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)kód 6.1.1.3.122 let3 313
Vnější poškození lanovodůkód 1.1.15.4.122 let780
Chybné natočení potkávacího světlometukód 4.1.2.1.322 let664
Vadný zdroj potkávacího světlometukód 4.1.1.1.422 let1 170
Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.122 let1 395
Koroze karoserie narušující pevnostkód 6.2.1.1.223 let263
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.223 let159
Nedostatečná brzdná sílakód 1.2.1.1.123 let152
Poškozená prachovka poloosykód 5.3.4.2.223 let96
Překročené plynné emise (benzín)kód 8.2.1.2.124 let138
Nesprávná hodnota lambdakód 8.2.1.2.324 let153

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 1999

MotorPočetSTK~cena
1.1 Benzín 44 kW1 39790,9 %–
1.0 Benzín 37 kW78290,6 %–
1.5 Nafta 42 kW35291,5 %–
1.4 Benzín 55 kW30790,8 %–
1.5 Nafta 40 kW7888,3 %–
1.0 Benzín 33 kW7789,4 %–
1.1 Benzín 40 kW5392,3 %–

Z registru vozidel

Složení Citroënu Saxo 1999 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo12,8 % · 339 vozidel
  • Itálie3,5 % · 93 vozidel
  • Francie2,5 % · 67 vozidel
  • Rakousko2,5 % · 66 vozidel
  • Belgie0,6 % · 15 vozidel
  • ostatní země1,0 % · 27 vozidel
  • země neurčena77,1 % · 2 046 vozidel

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj13,1 % · 3 012 prohlídek
  • Plzeňský kraj10,8 % · 2 484 prohlídek
  • Královéhradecký kraj9,6 % · 2 204 prohlídek
  • ostatní66,5 % · 15 305 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Modrá metalíza20,3 % · 685 vozidel
  • Zelená metalíza11,9 % · 401 vozidel
  • Červená metalíza8,4 % · 282 vozidel
  • Šedá metalíza6,6 % · 223 vozidel
  • Červená základní5,4 % · 184 vozidel
  • ostatní47,4 % · 1 602 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Katalyzátor
24,6 %
evidováno u 885 vozů
Airbag
23,0 %
evidováno u 827 vozů
Tažné zařízení
14,9 %
evidováno u 538 vozů
ABS
9,6 %
evidováno u 347 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 7,1 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 2 · 94,6 %EURO 1 · 2,7 %EURO 3 · 1,9 %EURO 6 · 0,4 %EURO 4 · 0,4 %

Majitelé a osud v registru

Z 3 603 vozů Citroënu Saxo 1999 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
6,0 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
3,3 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
16,3 %
vyvezeno 1,3 % · zaniklo 77,4 %

Jiné ročníky Citroënu Saxo

Proklepněte konkrétní Citroën Saxo 1999

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.