Citroën Saxo 1997

Evidováno
3 903
Způsobilost na STK
90,9 %
Ø nájezd (medián)
142 466 km
Dovezeno (2 826 ks)
72 %

Způsobilé na 30 dnů 6,0 % · Nezpůsobilé 2,2 % (celkem 8,2 % bez plné způsobilosti, z 23 289 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 10,8 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Pro Citroën Saxo ročníku 1997 eviduje registr 3 903 vozů. Jde zároveň o rok s nejvyšším počtem registrací tohoto modelu v ČR. Aktivně jezdí 519 vozů (13,3 %), dovoz tvoří 72,4 % ročníku (2 826 vozů).

Ročník 199790,9 %
Model celkem91,3 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Saxo 1997 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 12 let a 28 let klesla plná způsobilost o 0,4 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
12 let85,6 %90 000 až 140 000 km
14 let83,2 %100 000 až 160 000 km
16 let84,8 %110 000 až 170 000 km
18 let85,3 %110 000 až 180 000 km
20 let85,8 %110 000 až 180 000 km
22 let87,4 %100 000 až 180 000 km
24 let89,8 %100 000 až 190 000 km
26 let90,4 % -
28 let85,2 % -

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.1 Benzín 44 kW (33,2 %), 1.5 Nafta 42 kW (14,6 %), 1.1 Benzín (11,3 %).

Barevně převládá modrá-metal (17,1 %), druhá nejčastější je zelená-metal (12,9 %).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 23 289 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 1997 mělo plnou způsobilost 90,9 %. Model jako celek dosahuje 91,3 %, tento ročník je tedy zhruba na úrovni průměru.

Plnou způsobilost mělo 90,9 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 6,0 % a „Nezpůsobilé“ 2,2 % ze všech prohlídek (celkem 8,2 % bez plné způsobilosti).

Ročník má nízký podíl závažných závad (B+C jen 9,2 %). Většina zjištěných problémů je drobná.

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 142 466 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 111 980 až 175 147 km. To odpovídá asi 4 913 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (42,2 %), pak následují Královéhradecký kraj a Plzeňský kraj.

Vysoký podíl dovozů (72,4 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Podvozek a části připevněné k podvozku18 86342,1 %
Brzdové zařízení11 97626,7 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení5 17111,5 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav4 58210,2 %
Řízení2 1904,9 %
Výhledy1 2682,8 %
Jiné vybavení3760,8 %
Identifikace vozidla3490,8 %

Nejčastější závady STK

1
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
7 039×
2
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubí.
Brzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1
4 246×
3
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
4 022×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
3 268×
5
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
2 611×
6
Některá část výfukového systému je nedostatečně upevněna nebo upevnění výfukového systému neodpovídá požadavkům a tato závada nemá vliv na funkci systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.2.1
1 625×
7
Tlumič pérování je poškozený nebo netěsný avšak tato závada nemá vliv na provozní vlastnosti vozidla.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.2.2.1
1 434×
8
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
1 388×

Na co se zaměřit u ročníku 1997

Závady, které technici u Citroënu Saxo 1997 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Radiální vůle rejdového čepuNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.2.2.1B1,66×
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.2B1,5×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 263 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)kód 6.2.1.1.121 let5 503
Nedostatečně upevněný výfukkód 6.1.2.2.121 let792
Radiální vůle rejdového čepukód 5.1.2.2.122 let138
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.122 let2 884
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.122 let1 527
Zobrazit všech 12 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.122 let4 163
Vnější poškození lanovodůkód 1.1.15.4.122 let780
Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)kód 6.1.1.3.122 let3 313
Chybné natočení potkávacího světlometukód 4.1.2.1.322 let664
Vadný zdroj potkávacího světlometukód 4.1.1.1.422 let1 170
Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.122 let1 395
Nadměrně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.223 let159

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 1997

MotorPočetSTK~cena
1.1 Benzín 44 kW1 29591,4 %–
1.5 Nafta 42 kW57090,4 %–
1.1 Benzín 40 kW41291,0 %–
1.4 Benzín 55 kW23890,0 %–
1.0 Benzín 33 kW17790,5 %–
1.0 Benzín 37 kW17490,9 %–
1.5 Nafta 40 kW11688,8 %–
1.6 Benzín 65 kW5190,9 %–

Z registru vozidel

Složení Citroënu Saxo 1997 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo10,0 % · 283 vozidel
  • Itálie3,8 % · 106 vozidel
  • Rakousko1,8 % · 52 vozidel
  • Německo (NDR)0,7 % · 21 vozidel
  • Francie0,7 % · 19 vozidel
  • ostatní země0,5 % · 14 vozidel
  • země neurčena82,5 % · 2 331 vozidel

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj13,2 % · 3 085 prohlídek
  • Královéhradecký kraj9,3 % · 2 172 prohlídek
  • Plzeňský kraj8,8 % · 2 061 prohlídek
  • ostatní68,6 % · 15 971 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Modrá metalíza17,1 % · 668 vozidel
  • Zelená metalíza12,9 % · 505 vozidel
  • Červená základní12,9 % · 502 vozidel
  • Bílá7,5 % · 292 vozidel
  • Červená metalíza6,4 % · 248 vozidel
  • ostatní43,2 % · 1 688 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Katalyzátor
28,0 %
evidováno u 1 115 vozů
Tažné zařízení
19,2 %
evidováno u 765 vozů
Airbag
16,9 %
evidováno u 674 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 5,1 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 2 · 90,7 %EURO 1 · 7,8 %EURO 3 · 1,5 %

Majitelé a osud v registru

Z 3 980 vozů Citroënu Saxo 1997 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
12,8 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
3,4 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
13,7 %
vyvezeno 1,5 % · zaniklo 79,9 %

Jiné ročníky Citroënu Saxo

Proklepněte konkrétní Citroën Saxo 1997

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.