Citroën Saxo 2001
Způsobilé na 30 dnů 5,4 % · Nezpůsobilé 2,0 % (celkem 7,5 % bez plné způsobilosti, z 18 034 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 8,1 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
V roce 2001 eviduje registr Citroënu Saxo 2 122 vozů. V provozu jich zůstává 643 vozů (30,3 %); ze zahraničí dovezeno 1 552 vozů (73,1 %).
Jak ročník stárne
Citroënu Saxo 2001 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat.
| Stáří | Způsobilost | Prostřední polovina |
|---|---|---|
| 8 let | 85,1 % | 50 000 až 110 000 km |
| 10 let | 85,3 % | 70 000 až 130 000 km |
| 12 let | 86,3 % | 80 000 až 140 000 km |
| 14 let | 89,4 % | 90 000 až 150 000 km |
| 16 let | 88,6 % | 100 000 až 160 000 km |
| 18 let | 89,3 % | 100 000 až 170 000 km |
| 20 let | 91,2 % | 100 000 až 180 000 km |
| 22 let | 92,3 % | 100 000 až 180 000 km |
| 24 let | 89,9 % | 110 000 až 180 000 km |
Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.
Nejčastější motory a barvy
V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.1 Benzín 44 kW (66,8 %), 1.5 Nafta 42 kW (17,1 %), 1.4 Benzín 55 kW (8,6 %).
Barevně převládá modrá-metal (16,0 %), druhá nejčastější je červená-metal (9,1 %).
Způsobilost na STK a závažnost závad
Z 18 034 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2001 mělo plnou způsobilost 91,9 %. Model jako celek dosahuje 91,3 %, tento ročník je tedy mírně nad průměrem (o 0,5 procentního bodu).
Plnou způsobilost mělo 91,9 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,4 % a „Nezpůsobilé“ 2,0 % ze všech prohlídek (celkem 7,5 % bez plné způsobilosti).
Ročník má nízký podíl závažných závad (B+C jen 8,6 %). Většina zjištěných problémů je drobná.
Typický kus dnes
Typický stav tachometru je dnes 129 073 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 94 645 až 165 885 km. To odpovídá asi 5 163 km ročně, tedy velmi nízký nájezd, často sezónně provozované kusy.
Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (45,0 %), pak následují Plzeňský kraj a Královéhradecký kraj.
Vysoký podíl dovozů (73,1 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.
Závady podle oblasti a závažnosti
Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.
| Oblast | Celkem | Podíl |
|---|---|---|
| Podvozek a části připevněné k podvozku | 17 241 | 39,7 % |
| Brzdové zařízení | 11 035 | 25,4 % |
| Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení | 5 768 | 13,3 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav | 4 303 | 9,9 % |
| Řízení | 2 397 | 5,5 % |
| Výhledy | 1 758 | 4,0 % |
| Identifikace vozidla | 474 | 1,1 % |
| Jiné vybavení | 438 | 1,0 % |
Nejčastější závady STK
Zobrazit dalších 5 závadSkrýt další závady
Na co se zaměřit u ročníku 2001
Závady, které technici u Citroënu Saxo 2001 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Nedostatečná brzdná sílaBrzdové zařízení · kód 1.2.1.1.1 | B | 1,52× |
| Radiální vůle rejdového čepuNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.2.2.1 | B | 1,39× |
| Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1 | B | 1,3× |
| Nesprávná hodnota lambdaObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3 | B | 1,27× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.1 | 21 let | 1 062 |
| Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)kód 6.2.1.1.1 | 21 let | 5 503 |
| Radiální vůle rejdového čepukód 5.1.2.2.1 | 22 let | 138 |
| Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)kód 5.3.3.1.1 | 22 let | 91 |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.1 | 22 let | 2 884 |
Zobrazit všech 14 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Upevnění palivového potrubí je uvolněnékód 6.1.3.6.1 | 22 let | 71 |
| Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.1 | 22 let | 1 527 |
| Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.1 | 22 let | 4 163 |
| Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)kód 6.1.1.3.1 | 22 let | 3 313 |
| Chybné natočení potkávacího světlometukód 4.1.2.1.3 | 22 let | 664 |
| Nedostatečná brzdná sílakód 1.2.1.1.1 | 23 let | 152 |
| Uvolněné ukotvení sedadlakód 6.2.6.3.1 | 23 let | 400 |
| Ostřikovač nedostřikuje část čelního sklakód 3.5.1.2 | 23 let | 146 |
| Nesprávná hodnota lambdakód 8.2.1.2.3 | 24 let | 153 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Motorizace ročníku 2001
| Motor | Počet | STK | ~cena |
|---|---|---|---|
| 1.1 Benzín 44 kW | 1 417 | 91,8 % | – |
| 1.5 Nafta 42 kW | 363 | 92,0 % | – |
| 1.4 Benzín 55 kW | 183 | 92,5 % | – |
Z registru vozidel
Složení Citroënu Saxo 2001 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.
Dovezeno z
Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.
- Německo17,5 % · 271 vozidel
- Francie7,7 % · 119 vozidel
- Itálie4,6 % · 72 vozidel
- Rakousko2,3 % · 35 vozidel
- Belgie1,7 % · 26 vozidel
- ostatní země1,2 % · 19 vozidel
- země neurčena65,1 % · 1 010 vozidel
Kraj STK stanice
prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele
- Středočeský kraj18,4 % · 3 324 prohlídek
- Plzeňský kraj11,4 % · 2 050 prohlídek
- Královéhradecký kraj11,2 % · 2 015 prohlídek
- ostatní59,0 % · 10 645 prohlídek
Barva
podíl z evidovaných vozidel
- Modrá metalíza16,0 % · 339 vozidel
- Červená metalíza9,1 % · 193 vozidel
- Šedá metalíza9,0 % · 191 vozidel
- Stříbrná metalíza6,6 % · 141 vozidel
- Modrá tmavá5,6 % · 118 vozidel
- ostatní53,7 % · 1 140 vozidel
Co u tohoto ročníku eviduje registr
Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.
Emisní norma
Norma je v registru uvedena u 14,5 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.
Majitelé a osud v registru
Z 2 696 vozů Citroënu Saxo 2001 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.
Proklepněte konkrétní Citroën Saxo 2001
Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.