Seat Alhambra 2017

Evidováno
135
Způsobilost na STK
96,0 %
Ø nájezd (medián)
129 435 km
Dovezeno (65 ks)
48 %

Způsobilé na 30 dnů 3,8 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 4,0 % bez plné způsobilosti, z 580 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,7 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 320 000 Kčmedián 369 000 Kčdo 420 000 Kč

V roce 2017 eviduje registr Seatu Alhambry 135 vozů. V provozu jich zůstává 134 vozů (99,3 %); ze zahraničí dovezeno 65 vozů (48,1 %).

Ročník 201796,0 %
Model celkem92,9 %
Značka celkem93,9 %

Jak ročník stárne

Seatu Alhambry 2017 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 8 let klesla plná způsobilost o 2,6 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky95,2 % -
6 let94,5 % -
8 let92,6 %110 000 až 210 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 2.0 Nafta 110 kW (47,4 %), 2.0 Nafta 135 kW (36,3 %), 1.4 Benzín 110 kW (10,4 %).

Nejčastější barva je šedá (34,8 % všech kusů).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 580 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2017 mělo plnou způsobilost 96,0 %. Model jako celek dosahuje 92,9 %, tento ročník je tedy o 3,1 procentního bodu nad průměrem.

Plnou způsobilost mělo 96,0 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 3,8 % a „Nezpůsobilé“ 0,2 % ze všech prohlídek (celkem 4,0 % bez plné způsobilosti).

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 129 435 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 77 136 až 185 214 km. To odpovídá asi 14 382 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).

Nejvíc kusů je v Praze (43,4 %), pak následují Středočeský kraj a Jihomoravský kraj.

Vysoký podíl dovozů (48,1 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Výhledy9023,9 %
Brzdové zařízení8322,1 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav8021,3 %
Podvozek a části připevněné k podvozku7018,6 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení5314,1 %

Nejčastější závady STK

1
Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla.
Výhledy · kód 3.2.1.2
69×
2
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
58×
3
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
29×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
27×
5
V systému zavěšení kol (např. čepy / pouzdra / silentbloky) jsou větší vůle než provozní nebo některé spojovací prvky jsou uvolněné.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1
21×
6
Je-li vyžadováno, není změna nebo úprava vozidla vyznačena v dokumentaci k vozidlu (dodatečná montáž tažného zařízení nebo ochranného rámu apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.2
18×
7
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
14×
8
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
10×

Na co se zaměřit u ročníku 2017

Závady, které technici u Seatu Alhambry 2017 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.3.1.1B2,71×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 040 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Vůle v zavěšení kol (silentbloky, čepy)kód 5.3.3.1.112 let256
Menší poškození čelního sklakód 3.2.1.219 let2 954
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.120 let5 689

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,5 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 1 254 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2017

MotorPočetSTK~cena
2.0 Nafta 110 kW6497,0 %337 719 Kč
2.0 Nafta 135 kW4995,3 %409 586 Kč

Cenový odhad

320 000
od Kč
369 000
medián Kč
420 000
do Kč

Při nájezdu kolem 189 000 km, obvyklém v inzerci.

Cena podle nájezdu
NájezdCena
100 000 km442 000 Kč
150 000 km407 000 Kč
200 000 km352 000 Kč
250 000 km300 000 Kč
300 000 km249 000 Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Seat Alhambry ročníku 2017 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 369 000 Kč (při mediánovém nájezdu 189 303 km). Běžné rozpětí je od 320 000 do 420 000 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 451 757 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 254 730 Kč.

S nájezdem 100 000 km vychází odhad na 442 000 Kč, s nájezdem 300 000 km na 249 000 Kč.

Z registru vozidel

Složení Seatu Alhambry 2017 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo78,5 % · 51 vozidel
  • Švýcarsko7,7 % · 5 vozidel
  • Rakousko4,6 % · 3 vozidla
  • Švédsko3,1 % · 2 vozidla
  • Belgie1,5 % · 1 vozidlo
  • ostatní země4,6 % · 3 vozidla

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Hlavní město Praha43,4 % · 344 prohlídek
  • Středočeský kraj31,8 % · 252 prohlídek
  • Jihomoravský kraj24,7 % · 196 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Šedá34,8 % · 47 vozidel
  • Bílá21,5 % · 29 vozidel
  • Černá14,1 % · 19 vozidel
  • Hnědá12,6 % · 17 vozidel
  • Žlutá8,1 % · 11 vozidel
  • ostatní8,9 % · 12 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Tažné zařízení
53,1 %
evidováno u 337 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 53,7 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 6 · 98,5 %EURO 5 · 1,2 %EURO 4 · 0,3 %

Majitelé a osud v registru

Z 635 vozů Seatu Alhambry 2017 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
56,4 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
1 záznam
medián na vozidlo
Dokončené období držení
1,2 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
83,5 %
vyvezeno 16,4 % · zaniklo 0,2 %

Co z toho plyne pro kupujícího

Ročník 2017 patří u Alhambry k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 3,1 procentního bodu nad průměrem modelu.

Jiné ročníky Seatu Alhambry

Proklepněte konkrétní Seat Alhambru 2017

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.