Citroën Saxo 1998
1.1 Benzín 40 kW
Specifikace motoru
Charakter motoru
Atmosférický nebo lehce přeplňovaný benzínový motor v této výkonové třídě je typický pro základní motorizace. Nevyžaduje prémiová paliva a jeho mechanika je poměrně odolná.
Způsobilé na 30 dnů 5,1 % · Nezpůsobilé 2,6 % (celkem 7,7 % bez plné způsobilosti, z 2 574 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 8,6 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
1.1 Benzín 40 kW je pátá nejpočetnější motorizace u Citroënu Saxo ročníku 1998. V registrech je evidováno 310 vozů (9,4 % ročníku).
V registru je nejčastěji evidován pod motorovým kódem HDY (dalších 7 kódových variant bylo postaveno na stejných mechanických dílech).
Způsobilost na STK podle nájezdu
Jak se mění způsobilost na STK s rostoucím počtem najetých kilometrů. Vypočteno z reálných záznamů STK této motorizace.
| Pásmo nájezdu | Způsobilost na STK |
|---|---|
| do 100 000 km | 90,9 % |
| 100-200 000 km | 90,3 % |
| 200-300 000 km | 90,9 % |
Spolehlivost mezi motory ročníku
Plná způsobilost tohoto motoru je 91,6 % (2 574 prohlídek), tedy zhruba na úrovni průměru mezi motory ročníku 1998 (ročník průměrně 91,2 %).
Plnou způsobilost mělo 91,6 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,1 % a „Nezpůsobilé“ 2,6 % ze všech prohlídek (celkem 7,7 % bez plné způsobilosti).
Na co se zaměřit u motorizace 1.1 Benzín 40 kW
Závady, které technici u této motorizace zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Čím užší skupina, tím přesnější obraz.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1 | A | 2,26× |
| Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1 | A | 1,93× |
| Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1 | A | 1,92× |
| Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1 | A | 1,8× |
| Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémuPodvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1 | A | 1,73× |
| Vnější poškození lanovodůBrzdové zařízení · kód 1.1.15.4.1 | A | 1,68× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)kód 6.2.1.1.1 | 21 let | 5 503 |
| Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.1 | 21 let | 1 062 |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.1 | 22 let | 2 884 |
| Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíkód 1.1.11.3.1 | 22 let | 4 163 |
| Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)kód 6.1.1.3.1 | 22 let | 3 313 |
Zobrazit všech 10 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systémukód 6.1.2.1.1 | 22 let | 1 527 |
| Vnější poškození lanovodůkód 1.1.15.4.1 | 22 let | 780 |
| Vadný zdroj potkávacího světlometukód 4.1.1.1.4 | 22 let | 1 170 |
| Chybné natočení potkávacího světlometukód 4.1.2.1.3 | 22 let | 664 |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.1 | 22 let | 1 395 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy této motorizace přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Rozložení kódů motoru
Z 310 vozidel této motorizace se v registru eviduje 5 různých kódů motoru: