Kia Carens 2016

Evidováno
101
Způsobilost na STK
94,2 %
Ø nájezd (medián)
86 632 km
Dovezeno (7 ks)
7 %

Způsobilé na 30 dnů 5,2 % · Nezpůsobilé 0,5 % (celkem 5,7 % bez plné způsobilosti, z 594 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,8 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 179 975 Kčmedián 192 978 Kčdo 225 653 Kč

Kia Carens ročníku 2016 má v ČR 101 vozů. V provozu jich zůstává 98 vozů (97,0 %); dovoz po první zahraniční registraci tvoří 6,9 % (7 vozů).

Ročník 201694,2 %
Model celkem92,3 %
Značka celkem94,1 %

Jak ročník stárne

Kie Carensu 2016 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 10 let klesla plná způsobilost o 6,3 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky96,1 %40 000 až 80 000 km
6 let93,4 %60 000 až 110 000 km
8 let89,8 %70 000 až 140 000 km
10 let89,8 % -

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Benzín 99 kW (53,5 %), 1.7 Nafta 85 kW (26,7 %), 1.7 Nafta 104 kW (19,8 %).

Nejčastější barva je bílá (44,6 % všech kusů).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 594 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2016 mělo plnou způsobilost 94,2 %. Model jako celek dosahuje 92,3 %, tento ročník je tedy mírně nad průměrem (o 1,9 procentního bodu).

Plnou způsobilost mělo 94,2 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,2 % a „Nezpůsobilé“ 0,5 % ze všech prohlídek (celkem 5,7 % bez plné způsobilosti).

Meziročně je plná způsobilost o 1,6 procentního bodu nižší než v předchozím ročníku 2015 (95,8 %). Výsledek je potřeba číst i s přihlédnutím k věku, který hraje u starších ročníků velkou roli.

Ročník má vyšší podíl závažných závad (B+C celkem 35,2 %). Opotřebení už zasahuje bezpečnostní prvky.

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 86 632 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 56 075 až 132 952 km. To odpovídá asi 8 663 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (38,2 %), pak následují Praha a Ústecký kraj.

Podíl dovozů (6,9 %) je nízký. Ročník se orientoval primárně na domácí trh, kusy s původní registrací v ČR dominují.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Brzdové zařízení16222,0 %
Obtěžování okolí14119,2 %
Podvozek a části připevněné k podvozku12917,5 %
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení10213,9 %
Výhledy739,9 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav709,5 %
Řízení598,0 %

Nejčastější závady STK

1
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
67×
2
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
61×
3
Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla.
Výhledy · kód 3.2.1.2
54×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
47×
5
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
41×
6
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
38×
7
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
35×
8
Opotřebení v převodu ovladače parkovací brzdy nebo západkového mechanismu, které však nemá vliv na spolehlivost nebo funkci ovládání parkovací brzdy.
Brzdové zařízení · kód 1.1.6.2.1
29×

Na co se zaměřit u ročníku 2016

Závady, které technici u Kie Carensu 2016 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Překročené plynné emise (benzín)Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1B3,29×
Nesprávná hodnota lambdaObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3B2,5×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 1 061 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Překročené plynné emise (benzín)kód 8.2.1.2.18 let72
Nesprávná hodnota lambdakód 8.2.1.2.38 let60
Poškozené prachovky řízeníkód 2.1.3.7.115 let493
Opotřebený mechanismus parkovací brzdykód 1.1.6.2.116 let364
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.116 let890

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,7 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 1 430 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2016

MotorPočetSTK~cena
1.6 Benzín 99 kW5492,8 %200 000 Kč

Cenový odhad

179 975
od Kč
192 978
medián Kč
225 653
do Kč

Při nájezdu kolem 137 000 km, obvyklém v inzerci.

Cena podle nájezdu
NájezdCena
50 000 km265 000 Kč
100 000 km216 000 Kč
150 000 km183 000 Kč
200 000 km152 000 Kč
250 000 km129 000 Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Kia Carensu ročníku 2016 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 192 978 Kč (při mediánovém nájezdu 136 966 km). Běžné rozpětí je od 179 975 do 225 653 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 241 124 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 146 477 Kč.

S nájezdem 50 000 km vychází odhad na 265 000 Kč, s nájezdem 250 000 km na 129 000 Kč.

Z registru vozidel

Složení Kie Carensu 2016 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo71,4 % · 5 vozidel
  • Itálie28,6 % · 2 vozidla

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj38,2 % · 283 prohlídek
  • Hlavní město Praha34,5 % · 255 prohlídek
  • Ústecký kraj27,3 % · 202 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Bílá44,6 % · 45 vozidel
  • Šedá23,8 % · 24 vozidel
  • Hnědá9,9 % · 10 vozidel
  • Hnědá metalíza6,9 % · 7 vozidel
  • Černá5,9 % · 6 vozidel
  • ostatní8,9 % · 9 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Tažné zařízení
41,9 %
evidováno u 181 vozů
ABS
34,3 %
evidováno u 148 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 59,3 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 6 · 90,6 %EURO 5 · 9,0 %EURO 4 · 0,4 %

Co z toho plyne pro kupujícího

Ročník 2016 patří u Carensu k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 1,9 procentního bodu nad průměrem modelu.

Jiné ročníky Kie Carensu

Proklepněte konkrétní Kii Carens 2016

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.