Kia Carens 2015
Způsobilé na 30 dnů 4,1 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 4,1 % bez plné způsobilosti, z 898 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,7 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
Cenový odhadod 144 840 Kčmedián 160 562 Kčdo 206 750 Kč
V roce 2015 eviduje registr Kie Carensu 142 vozů. V provozu jich zůstává 138 vozů (97,2 %); ze zahraničí dovezeno 5 vozů (3,5 %).
Jak ročník stárne
Kie Carensu 2015 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 10 let klesla plná způsobilost o 5,0 %.
| Stáří | Způsobilost | Prostřední polovina |
|---|---|---|
| 4 roky | 96,8 % | 40 000 až 80 000 km |
| 6 let | 96,5 % | 60 000 až 110 000 km |
| 8 let | 95,0 % | 70 000 až 140 000 km |
| 10 let | 91,9 % | 90 000 až 170 000 km |
Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.
Nejčastější motory a barvy
V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Benzín 99 kW (52,8 %), 1.7 Nafta 100 kW (23,9 %), 1.7 Nafta 85 kW (18,3 %).
Barevně převládá bílá (24,6 %), druhá nejčastější je šedá (20,4 %).
Způsobilost na STK a závažnost závad
Z 898 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2015 mělo plnou způsobilost 95,8 %. Model jako celek dosahuje 92,3 %, tento ročník je tedy o 3,5 procentního bodu nad průměrem.
Plnou způsobilost mělo 95,8 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 4,1 % a „Nezpůsobilé“ 0,0 % ze všech prohlídek (celkem 4,1 % bez plné způsobilosti).
Meziročně je plná způsobilost o 1,1 procentního bodu vyšší než v předchozím ročníku 2014 (94,7 %). Může jít o projev faceliftu nebo technické modernizace v dané době.
Typický kus dnes
Typický stav tachometru je dnes 93 234 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 58 904 až 132 859 km. To odpovídá asi 8 476 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).
Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (37,2 %), pak následují Praha a Jihomoravský kraj.
Podíl dovozů (3,5 %) je nízký. Ročník se orientoval primárně na domácí trh, kusy s původní registrací v ČR dominují.
Závady podle oblasti a závažnosti
Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.
| Oblast | Celkem | Podíl |
|---|---|---|
| Podvozek a části připevněné k podvozku | 241 | 27,0 % |
| Brzdové zařízení | 208 | 23,3 % |
| Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení | 142 | 15,9 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav | 85 | 9,5 % |
| Identifikace vozidla | 84 | 9,4 % |
| Výhledy | 83 | 9,3 % |
| Obtěžování okolí | 50 | 5,6 % |
Nejčastější závady STK
Zobrazit dalších 5 závadSkrýt další závady
Na co se zaměřit u ročníku 2015
Závady, které technici u Kie Carensu 2015 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1 | A | 1,87× |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1 | A | 1,54× |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.2.2.1 | A | 1,5× |
| Poškozené písmo registrační značkyIdentifikace vozidla · kód 0.1.3.1 | A | 1,35× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Poškozené písmo registrační značkykód 0.1.3.1 | 10 let | 203 |
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.1 | 12 let | 741 |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.1 | 14 let | 281 |
| Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.1 | 16 let | 890 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Motorizace ročníku 2015
| Motor | Počet | STK | ~cena |
|---|---|---|---|
| 1.6 Benzín 99 kW | 75 | 97,1 % | 159 000 Kč |
Cenový odhad
Při nájezdu kolem 196 000 km, obvyklém v inzerci.
| Nájezd | Cena |
|---|---|
| 100 000 km | 223 000 Kč |
| 150 000 km | 189 000 Kč |
| 200 000 km | 156 000 Kč |
| 250 000 km | 132 000 Kč |
| 300 000 km | 105 000 Kč |
Cenový odhad
Typická tržní cena Kia Carensu ročníku 2015 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 160 562 Kč (při mediánovém nájezdu 196 283 km). Běžné rozpětí je od 144 840 do 206 750 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.
Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 240 000 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 120 700 Kč.
S nájezdem 100 000 km vychází odhad na 223 000 Kč, s nájezdem 300 000 km na 105 000 Kč.
Z registru vozidel
Složení Kie Carensu 2015 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.
Dovezeno z
Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.
- Německo80,0 % · 4 vozidla
- Nizozemsko20,0 % · 1 vozidlo
Kraj STK stanice
prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele
- Středočeský kraj36,0 % · 323 prohlídek
- Hlavní město Praha34,7 % · 312 prohlídek
- Jihomoravský kraj26,1 % · 234 prohlídek
- ostatní3,2 % · 29 prohlídek
Barva
podíl z evidovaných vozidel
- Bílá24,6 % · 35 vozidel
- Šedá20,4 % · 29 vozidel
- Hnědá14,8 % · 21 vozidel
- Hnědá metalíza14,8 % · 21 vozidel
- Šedá metalíza12,0 % · 17 vozidel
- ostatní13,4 % · 19 vozidel
Co u tohoto ročníku eviduje registr
Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.
Emisní norma
Norma je v registru uvedena u 47,8 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.
Co z toho plyne pro kupujícího
Ročník 2015 patří u Carensu k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 3,5 procentního bodu nad průměrem modelu.
Proklepněte konkrétní Kii Carens 2015
Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.