Citroën C2 2004
1.4 Nafta 50 kW
Specifikace motoru
Charakter motoru
Malý turbodiesel je stavěný na kompromis mezi nízkou spotřebou a dostatečnou pružností pro městský i smíšený provoz.
U dieselů v tomto stáří je klíčové prověřit stav DPF filtru, EGR ventilu, vstřikovačů a systému common-rail. Servisní historie s doloženými výměnami oleje a paliva je zásadní.
Způsobilé na 30 dnů 6,0 % · Nezpůsobilé 1,0 % (celkem 7,1 % bez plné způsobilosti, z 2 038 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 6,7 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
V nabídce Citroënu C2 ročníku 2004 obsadila motorizace 1.4 Nafta 50 kW druhá pozici: 208 vozů (26,4 % ročníku).
V registru je nejčastěji evidován pod motorovým kódem 8HX (další 1 kódová varianta byla postavena na stejných mechanických dílech).
Způsobilost na STK podle nájezdu
Jak se mění způsobilost na STK s rostoucím počtem najetých kilometrů. Vypočteno z reálných záznamů STK této motorizace.
| Pásmo nájezdu | Způsobilost na STK |
|---|---|
| do 100 000 km | 91,0 % |
| 100-200 000 km | 92,6 % |
| 200-300 000 km | 92,2 % |
| nad 300 000 km | 77,1 % |
Spolehlivost mezi motory ročníku
Plná způsobilost tohoto motoru je 92,4 % (2 038 prohlídek), tedy zhruba na úrovni průměru mezi motory ročníku 2004 (ročník průměrně 92,6 %).
Plnou způsobilost mělo 92,4 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 6,0 % a „Nezpůsobilé“ 1,0 % ze všech prohlídek (celkem 7,1 % bez plné způsobilosti).
Na co se zaměřit u motorizace 1.4 Nafta 50 kW
Závady, které technici u této motorizace zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Čím užší skupina, tím přesnější obraz.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1 | A | 1,74× |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.2.2.1 | A | 1,47× |
| Poškozený nárazník nebo ochrana proti podjetíPodvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.4.1.1 | A | 1,37× |
| Netěsnost nápravyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1 | A | 1,31× |
| Sbíhavost kol mimo toleranciŘízení · kód 2.4.1 | A | 1,28× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Mírně zkorodovaný brzdový kotoučkód 1.1.14.1.1 | 17 let | 988 |
| Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)kód 5.3.2.2.1 | 17 let | 515 |
| Poškozený nárazník nebo ochrana proti podjetíkód 6.1.4.1.1 | 17 let | 178 |
| Netěsnost nápravykód 5.1.1.5.1 | 17 let | 359 |
| Sbíhavost kol mimo tolerancikód 2.4.1 | 18 let | 145 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy této motorizace přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Rozložení kódů motoru
Z 208 vozidel této motorizace se v registru eviduje 2 kódů typu motoru: