Citroën Berlingo 2018
Způsobilé na 30 dnů 3,9 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 4,1 % bez plné způsobilosti, z 3 373 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,6 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
Cenový odhadod 160 000 Kčmedián 189 000 Kčdo 240 000 Kč
Pro Citroën Berlingo ročníku 2018 eviduje registr 759 vozů. Aktivně jezdí 732 vozů (96,4 %), dovoz tvoří 3,0 % ročníku (23 vozů).
Jak ročník stárne
Citroënu Berlingo 2018 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 8 let klesla plná způsobilost o 3,2 %.
| Stáří | Způsobilost | Prostřední polovina |
|---|---|---|
| 4 roky | 97,5 % | 30 000 až 80 000 km |
| 6 let | 95,2 % | 50 000 až 120 000 km |
| 8 let | 94,2 % | 70 000 až 150 000 km |
Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.
Nejčastější motory a barvy
V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Nafta 73 kW (43,5 %), 1.6 Benzín 88 kW (25,4 %), 1.6 Nafta 88 kW (10,7 %).
Nejčastější barva je bílá (43,3 % všech kusů).
Způsobilost na STK a závažnost závad
Z 3 373 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2018 mělo plnou způsobilost 95,8 %. Model jako celek dosahuje 93,1 %, tento ročník je tedy o 2,7 procentního bodu nad průměrem.
Plnou způsobilost mělo 95,8 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 3,9 % a „Nezpůsobilé“ 0,1 % ze všech prohlídek (celkem 4,1 % bez plné způsobilosti).
Typický kus dnes
Typický stav tachometru je dnes 78 363 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 48 163 až 118 893 km. To odpovídá asi 9 795 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).
Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (42,6 %), pak následují Praha a Jihomoravský kraj.
Podíl dovozů (3,0 %) je nízký. Ročník se orientoval primárně na domácí trh, kusy s původní registrací v ČR dominují.
Závady podle oblasti a závažnosti
Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.
| Oblast | Celkem | Podíl |
|---|---|---|
| Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení | 1 128 | 31,5 % |
| Výhledy | 558 | 15,6 % |
| Podvozek a části připevněné k podvozku | 394 | 11,0 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav | 380 | 10,6 % |
| Brzdové zařízení | 337 | 9,4 % |
| Identifikace vozidla | 295 | 8,2 % |
| Obtěžování okolí | 247 | 6,9 % |
| Řízení | 244 | 6,8 % |
Nejčastější závady STK
Zobrazit dalších 5 závadSkrýt další závady
Na co se zaměřit u ročníku 2018
Závady, které technici u Citroënu Berlingo 2018 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Nesvítí některá brzdová svítilnaSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.3.1.1.2 | B | 2,62× |
| Vadný zdroj světla směrové svítilnySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.4.1.1.4 | B | 2,32× |
| Nesvítí obrysová / denní svítilnaSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.2.1.1.2 | B | 2,14× |
| Poškozená prachovka poloosyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2 | B | 2,12× |
| Únik provozních kapalinObtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1 | B | 2,08× |
| Nesvítí osvětlení registrační značkySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.2 | B | 1,92× |
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Nesvítí některá brzdová svítilnakód 4.3.1.1.2 | 14 let | 1 303 |
| Nesvítí obrysová / denní svítilnakód 4.2.1.1.2 | 15 let | 1 017 |
| Poškozená prachovka poloosykód 5.3.4.2.2 | 15 let | 347 |
| Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.2 | 15 let | 1 034 |
| Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.1 | 15 let | 12 347 |
Zobrazit všech 16 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Vadný zdroj světla směrové svítilnykód 4.4.1.1.4 | 16 let | 662 |
| Únik provozních kapalinkód 8.4.1.1.1 | 16 let | 697 |
| Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.1 | 16 let | 13 613 |
| Menší poškození čelního sklakód 3.2.1.2 | 16 let | 8 462 |
| Prachovka na hnacím hřídeli kolakód 5.3.4.2.1 | 17 let | 3 742 |
| Poškozené prachovky řízeníkód 2.1.3.7.1 | 18 let | 8 894 |
| Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.1 | 19 let | 3 210 |
| Povrchově odřená brzdová hadicekód 1.1.12.2.1 | 19 let | 5 138 |
| Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozenýkód 6.2.10.2.1 | 19 let | 3 005 |
| Poškozené nebo uvolněné palivové potrubíkód 6.1.3.5.1 | 20 let | 1 683 |
| Opotřebené závěsy nebo omezovače dveříkód 6.2.3.3.1 | 20 let | 1 701 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Motorizace ročníku 2018
| Motor | Počet | STK | ~cena |
|---|---|---|---|
| 1.6 Nafta 73 kW | 330 | 94,8 % | 181 875 Kč |
| 1.6 Benzín 88 kW | 193 | 96,8 % | 187 000 Kč |
| 1.6 Nafta 88 kW | 81 | 97,5 % | 169 190 Kč |
| 1.5 Nafta 96 kW | 58 | 96,3 % | 256 000 Kč |
| 1.5 Nafta 75 kW | 42 | 97,2 % | 240 000 Kč |
Cenový odhad
Při nájezdu kolem 135 000 km, obvyklém v inzerci.
| Nájezd | Cena |
|---|---|
| 50 000 km | 249 000 Kč |
| 100 000 km | 212 000 Kč |
| 150 000 km | 177 000 Kč |
| 200 000 km | 150 000 Kč |
| 250 000 km | 132 000 Kč |
Cenový odhad
Typická tržní cena Citroën Berlingo ročníku 2018 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 189 000 Kč (při mediánovém nájezdu 134 900 km). Běžné rozpětí je od 160 000 do 240 000 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.
Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 316 616 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 139 990 Kč.
S nájezdem 50 000 km vychází odhad na 249 000 Kč, s nájezdem 250 000 km na 132 000 Kč.
Z registru vozidel
Složení Citroënu Berlingo 2018 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.
Dovezeno z
Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.
- Německo60,9 % · 14 vozidel
- Belgie13,0 % · 3 vozidla
- Rakousko8,7 % · 2 vozidla
- Francie4,3 % · 1 vozidlo
- Polsko4,3 % · 1 vozidlo
- ostatní země4,3 % · 1 vozidlo
- země neurčena4,3 % · 1 vozidlo
Kraj STK stanice
prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele
- Středočeský kraj42,6 % · 1 643 prohlídek
- Hlavní město Praha28,8 % · 1 109 prohlídek
- Jihomoravský kraj28,6 % · 1 104 prohlídek
Barva
podíl z evidovaných vozidel
- Bílá43,3 % · 329 vozidel
- Šedá32,3 % · 245 vozidel
- Modrá9,9 % · 75 vozidel
- Hnědá6,6 % · 50 vozidel
- Červená6,3 % · 48 vozidel
- ostatní1,6 % · 12 vozidel
Co u tohoto ročníku eviduje registr
Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.
Emisní norma
Norma je v registru uvedena u 63,5 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.
Majitelé a osud v registru
Z 2 987 vozů Citroënu Berlingo 2018 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.
Co z toho plyne pro kupujícího
Ročník 2018 patří u Berlingo k nadprůměrně spolehlivým. Plná způsobilost je o 2,7 procentního bodu nad průměrem modelu.
Proklepněte konkrétní Citroën Berlingo 2018
Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.