Citroën Berlingo 2012

Evidováno
1 081
Způsobilost na STK
94,5 %
Ø nájezd (medián)
141 108 km
Dovezeno (136 ks)
13 %

Způsobilé na 30 dnů 5,1 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 5,3 % bez plné způsobilosti, z 8 696 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 3,8 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.

Cenový odhadod 72 146 Kčmedián 96 823 Kčdo 133 725 Kč

Citroën Berlingo ročníku 2012 má v ČR 1 081 vozů. V provozu jich zůstává 985 vozů (91,1 %); dovoz po první zahraniční registraci tvoří 12,6 % (136 vozů).

Ročník 201294,5 %
Model celkem93,1 %
Značka celkem93,4 %

Jak ročník stárne

Citroënu Berlingo 2012 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 4 roky a 14 let klesla plná způsobilost o 5,4 %.

StáříZpůsobilostProstřední polovina
4 roky96,6 %40 000 až 100 000 km
6 let97,8 %60 000 až 140 000 km
8 let93,9 %90 000 až 170 000 km
10 let93,1 %110 000 až 200 000 km
12 let90,3 %130 000 až 220 000 km
14 let91,2 %140 000 až 240 000 km

Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.

Nejčastější motory a barvy

V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.6 Nafta 68 kW (46,1 %), 1.6 Nafta 55 kW (23,2 %), 1.6 Benzín 72 kW (10,6 %).

Nejčastější barva je bílá (31,2 % všech kusů).

Způsobilost na STK a závažnost závad

Z 8 696 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2012 mělo plnou způsobilost 94,5 %. Model jako celek dosahuje 93,1 %, tento ročník je tedy mírně nad průměrem (o 1,4 procentního bodu).

Plnou způsobilost mělo 94,5 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,1 % a „Nezpůsobilé“ 0,2 % ze všech prohlídek (celkem 5,3 % bez plné způsobilosti).

Typický kus dnes

Typický stav tachometru je dnes 141 108 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 92 454 až 195 165 km. To odpovídá asi 10 079 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).

Nejvíc kusů je ve Středočeském kraji (45,2 %), pak následují Jihomoravský kraj a Moravskoslezský kraj.

Podíl dovozů (12,6 %) je nízký. Ročník se orientoval primárně na domácí trh, kusy s původní registrací v ČR dominují.

Závady podle oblasti a závažnosti

Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.

OblastCelkemPodíl
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení3 68730,8 %
Podvozek a části připevněné k podvozku2 99125,0 %
Brzdové zařízení1 64713,8 %
Výhledy9447,9 %
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav8447,0 %
Řízení7666,4 %
Obtěžování okolí6535,5 %
Identifikace vozidla4423,7 %

Nejčastější závady STK

1
Vnější krycí sklo, těleso nebo optický systém potkávacího světlometu nebo dálkového světlometu poškozený, ale stav poškození zjevně neovlivňuje jeho fotometrické vlastnosti (např. intenzita vyzařovaného světla, kresba) nebo možnost jeho seřízení.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1
1 371×
2
U zařízení k osvětlení zadní tabulky registrační značky nesvítí některý světelný zdroj.
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1
1 157×
3
Povrchová koroze kabiny, karosérie nebo nástavby vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1
998×
Zobrazit dalších 5 závad
4
Brzdový kotouč nadměrně zkorodovaný (hloubková koroze) - poškozená funkční plocha zjevně nepřesahuje 1/5 její šířky nebo brzdový kotouč s rýhami zjevně nepřesahující hloubku rýhy 1,5 mm.
Brzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1
790×
5
Povrchová koroze rámu nebo pomocného rámu vozidla, která nemá vliv na pevnost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1
677×
6
Poškození zasklení (praskliny, neprůhledné nebo poškrábané sklo) o velikosti nejvíce 1/3 výšky průhledné části zasklení, které se nachází v poli výhledu řidiče směrem dopředu, mimo vymezenou část stírané plochy čelního skla nebo poškození o velikosti menší než 20 mm, které se nachází ve vymezené části stírané plochy čelního skla.
Výhledy · kód 3.2.1.2
595×
7
Prachovky pohyblivých spojů pákového mechanismu řízení jsou poškozené.
Řízení · kód 2.1.3.7.1
506×
8
Drobné netěsnosti ve spojích výfukového systému.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.2.1.1
317×

Na co se zaměřit u ročníku 2012

Závady, které technici u Citroënu Berlingo 2012 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.

ZávadaČastěji
Nesvítí některá brzdová svítilnaSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.3.1.1.2B2,44×
Vadný zdroj světla směrové svítilnySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.4.1.1.4B2,39×
Poškozený optický systém světlometuSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.2B2,06×
Nesvítí obrysová / denní svítilnaSvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.2.1.1.2B2,05×
Překročené plynné emise (benzín)Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1B2,0×
Nesvítí osvětlení registrační značkySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.2B1,87×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Kdy se tyto závady objevují poprvé

Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.

ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)kód 8.2.2.1.112 let277
Nesvítí některá brzdová svítilnakód 4.3.1.1.214 let1 303
Poškozený optický systém světlometukód 4.1.1.2.215 let352
Nesvítí obrysová / denní svítilnakód 4.2.1.1.215 let1 017
Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.215 let1 034
Zobrazit všech 19 závad
ZávadaObvykle poprvé vVozidel
Nesvítí osvětlení registrační značkykód 4.7.1.2.115 let12 347
Vadný zdroj světla směrové svítilnykód 4.4.1.1.416 let662
Překročené plynné emise (benzín)kód 8.2.1.2.116 let380
Vůle v pákovém mechanismu řízeníkód 2.1.3.1.116 let479
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)kód 4.1.1.2.116 let13 613
Radiální vůle rejdového čepukód 5.1.2.2.117 let561
Prachovka na hnacím hřídeli kolakód 5.3.4.2.117 let3 742
Ostřikovač nedostřikuje část čelního sklakód 3.5.1.218 let502
Poškozené prachovky řízeníkód 2.1.3.7.118 let8 894
Nefunkční ostřikovač zadního sklakód 3.5.1.119 let1 601
Povrchově odřená brzdová hadicekód 1.1.12.2.119 let5 138
Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.119 let3 210
Na vozidle je kryt kola/blatník uvolněný nebo poškozenýkód 6.2.10.2.119 let3 005
Opotřebené závěsy nebo omezovače dveříkód 6.2.3.3.120 let1 701

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

4,9 %
měření tohoto ročníku s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P026364×P135155×P026651×P026932×P207423×P256221×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Motorizace ročníku 2012

MotorPočetSTK~cena
1.6 Nafta 68 kW49894,8 %96 536 Kč
1.6 Nafta 55 kW25194,1 %109 000 Kč
1.6 Benzín 72 kW11595,3 %87 000 Kč
1.6 Benzín 88 kW8293,7 %132 450 Kč
1.6 Nafta 66 kW6493,2 %69 900 Kč

Cenový odhad

72 146
od Kč
96 823
medián Kč
133 725
do Kč

Při nájezdu kolem 222 000 km, obvyklém v inzerci.

Cena podle nájezdu
NájezdCena
100 000 km154 000 Kč
150 000 km128 000 Kč
200 000 km105 000 Kč
250 000 km92 000 Kč
300 000 km74 000 Kč

Cenový odhad

Typická tržní cena Citroën Berlingo ročníku 2012 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 96 823 Kč (při mediánovém nájezdu 222 280 km). Běžné rozpětí je od 72 146 do 133 725 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.

Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 146 000 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 48 681 Kč.

S nájezdem 100 000 km vychází odhad na 154 000 Kč, s nájezdem 300 000 km na 74 000 Kč.

Z registru vozidel

Složení Citroënu Berlingo 2012 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Dovezeno z

Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.

  • Německo58,1 % · 79 vozidel
  • Rakousko12,5 % · 17 vozidel
  • Belgie11,8 % · 16 vozidel
  • Francie5,1 % · 7 vozidel
  • Itálie2,2 % · 3 vozidla
  • ostatní země6,6 % · 9 vozidel
  • země neurčena3,7 % · 5 vozidel

Kraj STK stanice

prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele

  • Středočeský kraj22,7 % · 1 978 prohlídek
  • Jihomoravský kraj13,9 % · 1 205 prohlídek
  • Moravskoslezský kraj13,7 % · 1 194 prohlídek
  • ostatní49,7 % · 4 319 prohlídek

Barva

podíl z evidovaných vozidel

  • Bílá31,2 % · 337 vozidel
  • Modrá7,5 % · 81 vozidel
  • Červená6,7 % · 72 vozidel
  • Šedá6,6 % · 71 vozidel
  • Červená tmavá6,0 % · 65 vozidel
  • ostatní42,1 % · 455 vozidel

Co u tohoto ročníku eviduje registr

Tažné zařízení
48,5 %
evidováno u 969 vozů
ABS
44,8 %
evidováno u 894 vozů

Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.

Emisní norma

Norma je v registru uvedena u 46,8 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.

EURO 5 · 94,2 %EURO 4 · 3,6 %EURO 6 · 1,7 %EURO 3 · 0,4 %

Majitelé a osud v registru

Z 1 997 vozů Citroënu Berlingo 2012 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.

První majitel firma
56,4 %
typicky vůz z firemní flotily
Záznamů o majiteli
2 záznamy
medián na vozidlo
Dokončené období držení
3,0 roku
medián; běžící držení se nezapočítává, skutečná doba je delší
Stále v provozu
90,5 %
vyvezeno 4,3 % · zaniklo 3,4 %

Jiné ročníky Citroënu Berlingo

Proklepněte konkrétní Citroën Berlingo 2012

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.