Kód motoru

Motor APF

Kompletní recenze motoru APF: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 74 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
74 kW
Výkon (101 k)
~1 595 cm³
Objem
7,7 l/100 km
Ø spotřeba
185 g/km
Ø CO₂
188 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 2· Ø hmotnost 1 186 kg· Produkce 1999-2004· Ø stáří provozovaných vozidel 26,2 roku (medián 26 let)· Pořadí popularity #2158· Pořadí spolehlivosti #1539 z 2 382
Evidováno
611
V provozu
296
Způsobilost na STK
93,4 %
STK kontrol
4 382

Způsobilé na 30 dnů 5,5 % · Nezpůsobilé 0,9 % (celkem 6,4 % bez plné způsobilosti, z 4 382 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 4,0 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

APF je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 611 vozidel s tímto kódem - napříč 4 značkami (Audi, Seat, Volkswagen, …).

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 595 cm³ a výkonu 74 kW (100 HP). Vyráběl se v letech 1999–2004.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let16 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let40 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let94,8 %444 kontrol
Stáří 13+ let92,3 %4 430 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km97,1 %173 kontrol
100 000–200 000 km92,7 %2 292 kontrol
200 000–300 000 km92,6 %2 295 kontrol
Nad 300 000 km88,3 %188 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 4 382 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,4 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení163× (26,4 %)
Obtěžování okolí107× (17,3 %)
Brzdové zařízení92× (14,9 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav85× (13,8 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku71× (11,5 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru APF zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Nesprávná hodnota lambdaObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3B2,13×
Emisní závady z řídicí jednotkyObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.9B1,71×
Překročené plynné emise (benzín)Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1B1,53×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,7 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P041112×P014110×P01718×P01356×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor APF

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
29×
B
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
21×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
19×

Vozidla s motorem APF

Značka a modelPočet
Audi A3294
Volkswagen Golf173
Volkswagen Golf Variant26
Volkswagen Bora22
Škoda Octavia16
SEAT Cordoba Vario13
Volkswagen Golf 1j13
SEAT Cordoba9
SEAT Ibiza6
Škoda Octavia Combi6
Audi A3 1.64
Audi Audi A34
Volkswagen Bora 1j3
Volkswagen Bora Variant2
Škoda Kodiaq2

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru APF podle modelu.

Značka a modelSTK
Audi A393,3 %
Volkswagen Golf92,8 %
Volkswagen Golf Variant95,2 %
Škoda Octavia95,3 %
Volkswagen Bora93,9 %
Volkswagen Golf 1j92,3 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód APF nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Audi A3 (1997–2005): 294 kusů
  • Volkswagen Golf (1999–2001): 173 kusů
  • Volkswagen Golf Variant (1999–2000): 26 kusů
  • Volkswagen Bora (1999–2000): 22 kusů
  • Škoda Octavia (1999–2010): 16 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 300 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2000 (164 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 311 vozidel s tímto motorem.

2000
1997 (4)2010 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Plzeňský kraj90 vozidel
Středočeský kraj88 vozidel
Ústecký kraj82 vozidel
Jihomoravský kraj42 vozidel
Jihočeský kraj37 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem APF podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod170 670 km
  • medián205 660 km
  • čtvrtina prohlídek nad241 660 km

Z 6 942 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
199910896,3 %
200016495,1 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem APF

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.