Kód motoru

Motor AYL

Kompletní recenze motoru AYL: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 150 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA + LPG
Palivo
150 kW
Výkon (204 k)
~2 792 cm³
Objem
11,2 l/100 km
Ø spotřeba
268 g/km
Ø CO₂
214 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 4· Ø hmotnost 1 802 kg· Produkce 2000-2009· Ø stáří provozovaných vozidel 20,7 roku (medián 21 let)· Pořadí popularity #2588
Evidováno
428
V provozu
264
Způsobilost na STK
92,9 %
STK kontrol
3 077

Způsobilé na 30 dnů 6,4 % · Nezpůsobilé 0,4 % (celkem 6,8 % bez plné způsobilosti, z 3 077 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 4,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

AYL je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 428 vozidel s tímto kódem - napříč 3 značkami (Ford, Seat, Volkswagen).

Jedná se o benzinový šestiválec o objemu 2 792 cm³ a výkonu 150 kW (204 HP). Vyráběl se v letech 2000–2009.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let48 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let93,8 %291 kontrol
Stáří 8–12 let92,6 %863 kontrol
Stáří 13+ let93,2 %2 433 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km88 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km94,2 %1 082 kontrol
200 000–300 000 km93,6 %1 854 kontrol
Nad 300 000 km90,4 %604 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 077 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 92,9 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení97× (22,1 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku83× (18,9 %)
Brzdové zařízení69× (15,8 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav69× (15,8 %)
Identifikace vozidla44× (10,0 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru AYL zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1A1,57×
Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1A1,44×
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1A1,3×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 781 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

4,9 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor AYL

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
24×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
12×
B
Koroze části rámu nebo pomocného rámu vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.2
12×

Vozidla s motorem AYL

Značka a modelPočet
Volkswagen Sharan262
SEAT Alhambra89
Ford Galaxy65
Ford Galaxy V63
Volkswagen Crafter2
Ford Galaxy 2.8i V61
SEAT Alhambra (7ms)1
Volkswagen Golf1
Volkswagen Golf Variant1
Volkswagen Sharan 2.81
Volkswagen Sharan 4 Motion1
Volkswagen Volkswagen Sharan 2.8 V6 4motion1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru AYL podle modelu.

Značka a modelSTK
Volkswagen Sharan92,9 %
Seat Alhambra93,2 %
Ford Galaxy93,2 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód AYL nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Volkswagen Sharan (2000–2015): 262 kusů
  • Seat Alhambra (1998–2008): 89 kusů
  • Ford Galaxy (2001–2006): 65 kusů
  • Ford Galaxy V6 (2001): 3 kusy
  • Volkswagen Crafter: 2 kusy

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 219 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2001 (33 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 209 vozidel s tímto motorem.

2001
1991 (1)2015 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj64 vozidel
Ústecký kraj40 vozidel
Královéhradecký kraj38 vozidel
Hlavní město Praha36 vozidel
Jihomoravský kraj36 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem AYL podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod194 281 km
  • medián235 387 km
  • čtvrtina prohlídek nad277 939 km

Z 3 549 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20013360,6 %
20022842,9 %
20032552,0 %
20042475,0 %
20052466,7 %
20063083,3 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem AYL

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.