Alfa Romeo 159 2009
Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,6 % (celkem 6,4 % bez plné způsobilosti, z 2 077 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 3,5 % prohlídek. Do procent výše je nepočítáme, protože u nich není evidovaný žádný výsledek.
Cenový odhadod 52 475 Kčmedián 59 756 Kčdo 105 058 Kč
Alfa Romeo 159 ročníku 2009 má v ČR 229 vozů. Počet registrací po vrcholu postupně klesá. V provozu jich zůstává 176 vozů (76,9 %); dovoz po první zahraniční registraci tvoří 64,2 % (147 vozů).
Jak ročník stárne
Alfa Romeo 159 2009 při každé pravidelné prohlídce, kterou tento ročník prošel: poprvé ve čtyřech letech, pak každé dva roky. Roky mezi tím vynecháváme, jede na ně jen část vozů a čísla by nešla srovnávat. Mezi 6 let a 16 let klesla plná způsobilost o 5,7 %.
| Stáří | Způsobilost | Prostřední polovina |
|---|---|---|
| 6 let | 93,1 % | - |
| 8 let | 93,1 % | - |
| 10 let | 90,5 % | - |
| 12 let | 89,3 % | - |
| 14 let | 94,9 % | - |
| 16 let | 87,4 % | - |
Tachometr je hodnota zapsaná do protokolu při prohlídce, zaokrouhlená na desetitisíce kilometrů. Prostřední polovina znamená, že čtvrtina vozů měla méně a čtvrtina více.
Nejčastější motory a barvy
V tomto ročníku jsou v registrech nejčastější motorizace 1.9 Nafta 110 kW (39,7 %), 2.0 Nafta 125 kW (17,5 %), 2.4 Nafta 154 kW (14,0 %).
Nejčastější barva je černá (31,4 % všech kusů).
Způsobilost na STK a závažnost závad
Z 2 077 technických prohlídek zaznamenaných pro ročník 2009 mělo plnou způsobilost 93,4 %. Model jako celek dosahuje 93,8 %, tento ročník je tedy zhruba na úrovni průměru.
Plnou způsobilost mělo 93,4 % prohlídek s evidovaným výsledkem; výsledek „Způsobilé na 30 dnů“ mělo 5,8 % a „Nezpůsobilé“ 0,6 % ze všech prohlídek (celkem 6,4 % bez plné způsobilosti).
Meziročně je plná způsobilost o 1,2 procentního bodu nižší než v předchozím ročníku 2008 (94,6 %). Výsledek je potřeba číst i s přihlédnutím k věku, který hraje u starších ročníků velkou roli.
Typický kus dnes
Typický stav tachometru je dnes 186 327 km, běžně se ojetiny tohoto ročníku pohybují v rozmezí 147 202 až 227 829 km. To odpovídá asi 10 960 km ročně, tedy mírně vyšší stáří a nižší roční nájezd (pod 15 000 km ročně).
Nejvíc kusů je v Jihomoravském kraji (44,3 %), pak následují Praha a Moravskoslezský kraj.
Vysoký podíl dovozů (64,2 %) je typický pro ročníky, které se v době novosti prodávaly hlavně v Německu a Rakousku. Dnes většina přijíždí právě ze zahraničí.
Závady podle oblasti a závažnosti
Kde tento ročník na STK nejčastěji selhává. Lehké závady (A) projdou s doporučením, vážné (B) vyžadují opakovanou prohlídku do 30 dnů, nebezpečné (C) znamenají, že vozidlo nesmí být provozováno.
| Oblast | Celkem | Podíl |
|---|---|---|
| Podvozek a části připevněné k podvozku | 1 154 | 28,9 % |
| Brzdové zařízení | 693 | 17,4 % |
| Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení | 634 | 15,9 % |
| Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav | 373 | 9,4 % |
| Obtěžování okolí | 369 | 9,3 % |
| Řízení | 365 | 9,2 % |
| Výhledy | 311 | 7,8 % |
| Identifikace vozidla | 88 | 2,2 % |
Nejčastější závady STK
Zobrazit dalších 5 závadSkrýt další závady
Na co se zaměřit u ročníku 2009
Závady, které technici u Alfa Romeo 159 2009 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné. Profil ročníku se od celého modelu může lišit.
| Závada | Častěji | |
|---|---|---|
| Překročená kouřivost (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1 | B | 2,42× |
| Slabý brzdný účinek parkovací brzdyBrzdové zařízení · kód 1.4.2.1.1 | B | 1,45× |
Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.
Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021
Kdy se tyto závady objevují poprvé
Medián stáří a nájezdu ve chvíli, kdy je závada u vozu poprvé zapsána. Počítáno na vozidlo, ne na prohlídku: vůz se stejnou závadou ve třech po sobě jdoucích kontrolách se započítá jednou. Z prohlídek od 2021-01-01.
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Netěsnost posilovače řízeníkód 2.1.5.1.1 | 15 let | 134 |
| Překročená kouřivost (diesel)kód 8.2.2.2.1.1 | 16 let | 229 |
| Slabý brzdný účinek parkovací brzdykód 1.4.2.1.1 | 16 let | 154 |
| Opotřebený mechanismus parkovací brzdykód 1.1.6.2.1 | 16 let | 847 |
| Poškozené prachovky řízeníkód 2.1.3.7.1 | 16 let | 1 124 |
Zobrazit všech 6 závad
| Závada | Obvykle poprvé v | Vozidel |
|---|---|---|
| Netěsnost převodky řízeníkód 2.1.1.5.1 | 17 let | 426 |
Chybové kódy v paměti OBD
Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto ročníku přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.
Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK
Motorizace ročníku 2009
| Motor | Počet | STK | ~cena |
|---|---|---|---|
| 1.9 Nafta 110 kW | 91 | 93,5 % | 59 900 Kč |
| 2.0 Nafta 125 kW | 40 | 93,8 % | 55 648 Kč |
Cenový odhad
Při nájezdu kolem 264 000 km, obvyklém v inzerci.
| Nájezd | Cena |
|---|---|
| 150 000 km | 89 000 Kč |
| 200 000 km | 73 000 Kč |
| 250 000 km | 62 000 Kč |
| 300 000 km | 52 000 Kč |
| 350 000 km | 47 000 Kč |
Cenový odhad
Typická tržní cena Alfa Romeo 159 ročníku 2009 se podle aktuálních inzerátů pohybuje kolem 59 756 Kč (při mediánovém nájezdu 263 942 km). Běžné rozpětí je od 52 475 do 105 058 Kč, záleží na stavu, výbavě a skutečném nájezdu.
Výjimečně zachovalé kusy se nabízejí i za 155 700 Kč, naopak vozy s vyšším nájezdem nebo po opravách začínají kolem 26 630 Kč.
S nájezdem 150 000 km vychází odhad na 89 000 Kč, s nájezdem 350 000 km na 47 000 Kč.
Z registru vozidel
Složení Alfa Romeo 159 2009 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.
Dovezeno z
Podíl z dovezených vozidel. Neurčená země není v záznamu uvedena nebo jsou záznamy rozporné.
- Itálie54,4 % · 80 vozidel
- Německo25,2 % · 37 vozidel
- Rakousko6,8 % · 10 vozidel
- Belgie3,4 % · 5 vozidel
- Francie2,0 % · 3 vozidla
- ostatní země5,4 % · 8 vozidel
- země neurčena2,7 % · 4 vozidla
Kraj STK stanice
prohlídky podle kraje stanice, ne bydliště majitele
- Jihomoravský kraj28,6 % · 594 prohlídek
- Hlavní město Praha19,0 % · 394 prohlídek
- Moravskoslezský kraj16,9 % · 352 prohlídek
- ostatní35,5 % · 737 prohlídek
Barva
podíl z evidovaných vozidel
- Černá31,4 % · 72 vozidel
- Černá metalíza14,4 % · 33 vozidel
- Šedá14,0 % · 32 vozidel
- Bílá8,7 % · 20 vozidel
- Červená7,9 % · 18 vozidel
- ostatní23,6 % · 54 vozidel
Co u tohoto ročníku eviduje registr
Výbavu registr nezapisuje u všech vozů. Nižší podíl proto neznamená, že vůz prvek nemá, jen že ho evidence neuvádí. Co je zapsané u pár vozů z ročníku, tady vůbec neukazujeme.
Emisní norma
Norma je v registru uvedena u 45,5 % vozů tohoto ročníku; podíly níže se počítají z nich.
Majitelé a osud v registru
Z 550 vozů Alfa Romeo 159 2009 v registru. Uvádíme pouze počty a mediány za celý ročník, nikdy údaje o konkrétní osobě.
Proklepněte konkrétní Alfa Romeo 159 2009
Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru - uvidíte záznamy najetých kilometrů, STK a počet majitelů během několika sekund.