Kód motoru

Motor 9HL

Kompletní recenze motoru 9HL: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 82 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
82 kW
Výkon (112 k)
~1 560 cm³
Objem
5,2 l/100 km
Ø spotřeba
135 g/km
Ø CO₂
177 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 626 kg· Produkce 2010-2012· Ø stáří provozovaných vozidel 14,8 roku (medián 15 let)· Pořadí popularity #1982· Pořadí spolehlivosti #996 z 2 382
Evidováno
701
V provozu
636
Způsobilost na STK
95,0 %
STK kontrol
4 959

Způsobilé na 30 dnů 4,7 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 4,9 % bez plné způsobilosti, z 4 959 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 2,6 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

9HL je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 701 vozidel s tímto kódem - u značek Citroën a Peugeot.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 560 cm³ a výkonu 82 kW (111 HP). Vyráběl se v letech 2010–2012.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let95,1 %164 kontrol
Stáří 4–7 let96,1 %1 307 kontrol
Stáří 8–12 let95,3 %3 245 kontrol
Stáří 13+ let95,2 %1 573 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,3 %766 kontrol
100 000–200 000 km96,1 %3 252 kontrol
200 000–300 000 km94,6 %1 944 kontrol
Nad 300 000 km91,3 %310 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 4 959 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,0 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení146× (33,9 %)
Obtěžování okolí73× (16,9 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav61× (14,2 %)
Brzdové zařízení39× (9,0 %)
Identifikace vozidla35× (8,1 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru 9HL zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,98×
Nesvítí osvětlení registrační značkySvítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.7.1.2.1A1,57×
Poškozené prachovky řízeníŘízení · kód 2.1.3.7.1A1,42×
Netěsnost převodky řízeníŘízení · kód 2.1.1.5.1A1,39×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

15 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P0263182×P0266154×P0269118×P027266×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 9HL

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
22×
B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
12×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
11×

Vozidla s motorem 9HL

Značka a modelPočet
Peugeot Partner173
Peugeot 50895
Citroën Berlingo93
Citroën Berlingo 1.6 Hdi64
Citroën Berlingo48
Citroën Berlingo 1.6 Hdi 11048
Citroën C538
Citroën Berlingo 1.6 Hdi30
Citroën C5 1.6 Hdi21
Citroën Berlingo 1.6 Hdi 11020
Citroën C5 1.6 Hdi 11015
Citroën C514
Citroën C5 1.6 Hdi11
Citroën C5 1.6 Hdi 1109
Peugeot Partner 4x45

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 9HL podle modelu.

Značka a modelSTK
Peugeot Partner95,0 %
Peugeot 50895,6 %
Citroën Berlingo95,7 %
Citroën Berlingo 1.6 Hdi96,1 %
Citroen Berlingo94,9 %
Citroën Berlingo 1.6 Hdi 11095,4 %
Citroen C597,0 %
Citroen Berlingo 1.6 Hdi96,0 %
Citroen C5 1.6 Hdi92,9 %
Citroen Berlingo 1.6 Hdi 11094,7 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 9HL nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Peugeot Partner (2010–2013): 173 kusů
  • Peugeot 508 (2011–2012): 95 kusů
  • Citroën Berlingo (2010–2013): 93 kusů
  • Citroën Berlingo 1.6 Hdi (2010–2012): 64 kusů
  • Citroën Berlingo (2010–2012): 48 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 317 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2011 (186 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 384 vozidel s tímto motorem.

2011
2010 (28)2013 (5)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj139 vozidel
Ústecký kraj68 vozidel
Jihomoravský kraj56 vozidel
Kraj Vysočina55 vozidel
Plzeňský kraj54 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 9HL podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod132 044 km
  • medián176 191 km
  • čtvrtina prohlídek nad222 365 km

Z 6 365 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20102857,1 %
201118639,2 %
20129823,5 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 9HL

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.