Kód motoru

Motor TXDB

Kompletní recenze motoru TXDB: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 120 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
120 kW
Výkon (163 k)
~1 997 cm³
Objem
5,2 l/100 km
Ø spotřeba
136 g/km
Ø CO₂
211 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 519 kg· Produkce 2010-2015· Ø stáří provozovaných vozidel 13,6 roku (medián 14 let)· Pořadí popularity #2336· Pořadí spolehlivosti #631 z 2 382
Evidováno
535
V provozu
480
Způsobilost na STK
96,5 %
STK kontrol
3 355

Způsobilé na 30 dnů 3,2 % · Nezpůsobilé 0,3 % (celkem 3,5 % bez plné způsobilosti, z 3 355 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,6 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

TXDB je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 535 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 997 cm³ a výkonu 120 kW (163 HP). Vyráběl se v letech 2010–2015.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let96,7 %184 kontrol
Stáří 4–7 let97,7 %1 153 kontrol
Stáří 8–12 let97,2 %2 373 kontrol
Stáří 13+ let95,3 %656 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km97,5 %354 kontrol
100 000–200 000 km97,5 %2 405 kontrol
200 000–300 000 km96,1 %1 397 kontrol
Nad 300 000 km97,6 %205 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 355 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 96,5 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení61× (30,0 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav46× (22,7 %)
Brzdové zařízení36× (17,7 %)
Identifikace vozidla19× (9,4 %)
Obtěžování okolí17× (8,4 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru TXDB zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,67×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,9 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor TXDB

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) je chybně upevněna nebo poškozená tak, že neplní svoji funkci a dochází k úniku maziva nebo prachovka chybí.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2
7×
B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
6×

Vozidla s motorem TXDB

Značka a modelPočet
Ford Focus228
Ford C-Max166
Ford Grand C-Max139
Ford Focus Titanium 5t 2,0d1
Ford Grand C-Max 2.0 TDCi1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru TXDB podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Focus95,9 %
Ford C-Max97,0 %
Ford Grand C-Max96,7 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód TXDB nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Focus (2010–2014): 228 kusů
  • Ford C-Max (2010–2015): 166 kusů
  • Ford Grand C-Max (2010–2020): 139 kusů
  • Ford Focus Titanium 5t 2,0d (2011): 1 kus
  • Ford Grand C-Max 2.0 Tdci (2014): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 162 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2012 (56 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 373 vozidel s tímto motorem.

2012
2010 (4)2020 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj82 vozidel
Středočeský kraj70 vozidel
Moravskoslezský kraj60 vozidel
Hlavní město Praha54 vozidel
Ústecký kraj39 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem TXDB podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod142 639 km
  • medián178 460 km
  • čtvrtina prohlídek nad220 832 km

Z 4 468 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20115048,0 %
20125658,9 %
201429100,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem TXDB

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.