Kód motoru

Motor PHZ

Kompletní recenze motoru PHZ: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 80 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
80 kW
Výkon (109 k)
~2 088 cm³
Objem
6,9 l/100 km
Ø spotřeba
189 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Neuvedeno· Ø hmotnost 1 434 kg· Produkce 1990-1996· Ø stáří provozovaných vozidel 33,6 roku (medián 34 let)· Pořadí popularity #1890· Pořadí spolehlivosti #1245 z 2 382
Evidováno
756
V provozu
115
Způsobilost na STK
94,2 %
STK kontrol
1 973

Způsobilé na 30 dnů 3,4 % · Nezpůsobilé 0,8 % (celkem 4,2 % bez plné způsobilosti, z 1 973 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 28,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

PHZ je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 756 vozidel s tímto kódem - u značek Citroën a Peugeot.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 2 088 cm³ a výkonu 80 kW (108 HP). Vyráběl se v letech 1990–1996.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let12 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let29 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let88,8 %160 kontrol
Stáří 13+ let91,1 %1 133 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km19 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km89,7 %331 kontrol
200 000–300 000 km92,0 %745 kontrol
Nad 300 000 km89,6 %336 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 973 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 94,2 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Brzdové zařízení15× (26,3 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení11× (19,3 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku10× (17,5 %)
Obtěžování okolí6× (10,5 %)
Identifikace vozidla5× (8,8 %)

Nejčastější závady STK pro motor PHZ

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Koroze části rámu nebo pomocného rámu vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.2
2×
B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
2×

Vozidla s motorem PHZ

Značka a modelPočet
Citroën Xm570
Peugeot 60596
Citroën Xm23
Peugeot 605 SL9
Citroën Xm 2.1 Td5
Citroën Xm Break5
Citroën Xm Dt Break4
Citroën Citroën Xm Turbo D 123
Citroën Break2
Citroën Xmdt2
Peugeot 605 2.1 D2
Peugeot 605 2.1 Srdt2
Citroën Xm 2.1 Td Break1
Citroën Xm Dt1
Citroën Xm Dt Break1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru PHZ podle modelu.

Značka a modelSTK
Citroen XM96,6 %
Peugeot 60591,6 %
Citroën XM91,9 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód PHZ nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Citroën XM (1990–2001): 570 kusů
  • Peugeot 605 (1990–2006): 96 kusů
  • Citroën XM (1990–1996): 23 kusů
  • Peugeot 605 SL (1990–1994): 9 kusů
  • Citroën XM 2.1 TD (1991–1996): 5 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 747 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1992 (209 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 9 vozidel s tímto motorem.

1992
1990 (90)2006 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj93 vozidel
Jihočeský kraj49 vozidel
Plzeňský kraj48 vozidel
Hlavní město Praha47 vozidel
Ústecký kraj37 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem PHZ podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod207 145 km
  • medián256 000 km
  • čtvrtina prohlídek nad299 931 km

Z 2 085 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19909048,9 %
199115356,9 %
199220961,7 %
199313865,9 %
19946267,7 %
19956095,0 %
19962095,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem PHZ

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.