Kód motoru

Motor 199A9000

Kompletní recenze motoru 199A9000: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 55 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
55 kW
Výkon (75 k)
~1 248 cm³
Objem
4,5 l/100 km
Ø spotřeba
119 g/km
Ø CO₂
159 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 200 kg· Produkce 2010-2016· Ø stáří provozovaných vozidel 12,8 roku (medián 13 let)· Pořadí popularity #1659· Pořadí spolehlivosti #953 z 2 382
Evidováno
918
V provozu
406
Způsobilost na STK
95,1 %
STK kontrol
3 571

Způsobilé na 30 dnů 4,5 % · Nezpůsobilé 0,3 % (celkem 4,8 % bez plné způsobilosti, z 3 571 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,7 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

199A9000 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 918 vozidel s tímto kódem - napříč 3 značkami (Citroën, Fiat, Peugeot).

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 248 cm³ a výkonu 55 kW (74 HP). Vyráběl se v letech 2010–2016.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let91,8 %159 kontrol
Stáří 4–7 let96,8 %1 512 kontrol
Stáří 8–12 let93,3 %2 059 kontrol
Stáří 13+ let91,5 %423 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km95,3 %1 455 kontrol
100 000–200 000 km94,3 %2 037 kontrol
200 000–300 000 km92,0 %550 kontrol
Nad 300 000 km84 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 571 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,1 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Obtěžování okolí96× (25,4 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení83× (22,0 %)
Brzdové zařízení64× (16,9 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav47× (12,4 %)
Identifikace vozidla39× (10,3 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru 199A9000 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,51×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 366 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,7 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 199A9000

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
32×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
24×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
15×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
9×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
9×

Vozidla s motorem 199A9000

Značka a modelPočet
Fiat Panda 1.3 Jtd 75 4x4370
Citroën Nemo52
Peugeot Bipper52
Fiat Fd Servis51
Fiat Fiorino 1.3 Jtd 7551
Fiat Punto45
Fiat Fiorino44
Fiat Panda44
Fiat Fiorino Qubo 1.3 Jtd 7531
Fiat Punto 1.3 Jtd 7530
Citroën Nemo27
Fiat Punto 1.3 Jtd 75 Act22
Fiat Punto 1.3 Jtd 75 Evo21
Fiat Qubo15
Fiat Panda 1.3 Jtd 7513

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 199A9000 podle modelu.

Značka a modelSTK
Fiat Panda 1.3 Jtd 75 4x498,7 %
Fiat Fiorino 1.3 Jtd 7597,6 %
Citroen Nemo96,8 %
Peugeot Bipper96,2 %
Fiat FD Servis95,1 %
Fiat Fiorino Qubo 1.3 Jtd 7590,0 %
Fiat Punto93,6 %
Fiat Fiorino93,4 %
Citroën Nemo91,6 %
Fiat Punto 1.3 Jtd 75 Evo92,4 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 199A9000 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Fiat Panda 1.3 Jtd 75 4x4 (2013–2014): 370 kusů
  • Citroën Nemo (2013–2016): 52 kusů
  • Peugeot Bipper (2011–2016): 52 kusů
  • Fiat FD Servis (2014–2015): 51 kusů
  • Fiat Fiorino 1.3 Jtd 75 (2010–2015): 51 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 180 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2011 (55 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 738 vozidel s tímto motorem.

2011
2009 (1)2017 (3)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj89 vozidel
Jihomoravský kraj65 vozidel
Hlavní město Praha63 vozidel
Moravskoslezský kraj52 vozidel
Plzeňský kraj37 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 199A9000 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod80 471 km
  • medián127 728 km
  • čtvrtina prohlídek nad175 832 km

Z 3 963 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20115536,4 %
20122227,3 %
20132142,9 %
20143710,8 %
20152420,8 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 199A9000

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.