Kód motoru

Motor R9N

Kompletní recenze motoru R9N: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 110 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
110 kW
Výkon (150 k)
~1 749 cm³
Objem
6,3 l/100 km
Ø spotřeba
165 g/km
Ø CO₂
184 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 852 kg· Produkce 2019-2021· Ø stáří provozovaných vozidel 6 let (medián 6 let)· Pořadí popularity #2414
Evidováno
497
V provozu
437
Způsobilost na STK
95,8 %
STK kontrol
1 421

Způsobilé na 30 dnů 4,1 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 4,2 % bez plné způsobilosti, z 1 421 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

R9N je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 497 vozidel s tímto kódem - u značek Mercedes-Benz a Nissan.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 749 cm³ a výkonu 110 kW (149 HP). Vyráběl se v letech 2019–2021.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let93,4 %257 kontrol
Stáří 4–7 let96,4 %1 349 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,4 %1 055 kontrol
100 000–200 000 km94,9 %452 kontrol
200 000–300 000 km64 kontrol · na podíl je to málo
Nad 300 000 km10 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 421 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,8 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Identifikace vozidla27× (35,1 %)
Brzdové zařízení19× (24,7 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav12× (15,6 %)
Obtěžování okolí10× (13,0 %)
Výhledy5× (6,5 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

19 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P038083×P253F8×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 629 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor R9N

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
8×

Vozidla s motorem R9N

Značka a modelPočet
Nissan X-Trail186
Mercedes-Benz Vito156
Mercedes-Benz Vito Tourer78
Nissan Qashqai76
Nissan Nissan Qashqai1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru R9N podle modelu.

Značka a modelSTK
Nissan X-Trail95,4 %
Mercedes-Benz Vito95,4 %
Mercedes-Benz Vito Tourer96,5 %
Nissan Qashqai97,6 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód R9N nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Nissan X-Trail (2019–2021): 186 kusů
  • Mercedes-Benz Vito (2019–2022): 156 kusů
  • Mercedes-Benz Vito Tourer (2019–2021): 78 kusů
  • Nissan Qashqai (2019–2020): 76 kusů
  • Nissan Nissan Qashqai: 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 153 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2020 (80 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 344 vozidel s tímto motorem.

2020
2019 (33)2022 (2)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha83 vozidel
Středočeský kraj55 vozidel
Jihomoravský kraj45 vozidel
Ústecký kraj43 vozidel
Plzeňský kraj36 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem R9N podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod51 050 km
  • medián78 260 km
  • čtvrtina prohlídek nad114 030 km

Z 1 611 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
2019336,1 %
20208025,0 %
20213836,8 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem R9N

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.