Kód motoru

Motor K9A

Kompletní recenze motoru K9A: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 38 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
38 kW
Výkon (52 k)
~1 351 cm³
Objem
4,8 l/100 km
Ø spotřeba
154 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Neuvedeno· Ø hmotnost 738 kg· Produkce 1990-1995· Ø stáří provozovaných vozidel 34,6 roku (medián 35 let)· Pořadí popularity #2402· Pořadí spolehlivosti #920 z 2 382
Evidováno
500
V provozu
31
Způsobilost na STK
95,2 %
STK kontrol
1 391

Způsobilé na 30 dnů 2,0 % · Nezpůsobilé 1,4 % (celkem 3,4 % bez plné způsobilosti, z 1 391 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 29,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

K9A je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 500 vozidel s tímto kódem - u značek Citroën a Peugeot.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 351 cm³ a výkonu 38 kW (51 HP). Vyráběl se v letech 1990–1995.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let10 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let15 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let86,1 %173 kontrol
Stáří 13+ let89,0 %680 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km92 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km88,2 %557 kontrol
200 000–300 000 km89,4 %339 kontrol
Nad 300 000 km17 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 391 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,2 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Podvozek a části připevněné k podvozku8× (28,6 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav5× (17,9 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení5× (17,9 %)
Brzdové zařízení4× (14,3 %)
Obtěžování okolí4× (14,3 %)

Nejčastější závady STK pro motor K9A

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Koroze části rámu nebo pomocného rámu vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.2
2×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
2×

Vozidla s motorem K9A

Značka a modelPočet
Citroën Ax432
Citroën Ax 1415
Citroën Ax8
Citroën Ax 147
Citroën Ax 14 D7
Citroën Ax 14 D6
Citroën Ax 101
Citroën Ax 14d1
Citroën Ax D1
Citroën Ax Tg1
Citroën Citroen Ax 141
Citroën Citroen Ax-101
Citroën 14 Tgd1
Citroën Ax 1.4 Rd1
Citroën Ax 14 D First1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru K9A podle modelu.

Značka a modelSTK
Citroen AX95,8 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód K9A nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Citroën AX (1990–2001): 432 kusů
  • Citroën AX 14 (1991–1992): 15 kusů
  • Citroën AX (1990–1995): 8 kusů
  • Citroën AX 14 (1991–1999): 7 kusů
  • Citroën AX 14 D (1991–1992): 7 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 496 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1991 (280 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 4 vozidel s tímto motorem.

1991
1990 (107)2001 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj59 vozidel
Ústecký kraj44 vozidel
Plzeňský kraj38 vozidel
Jihočeský kraj31 vozidel
Pardubický kraj29 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem K9A podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod145 000 km
  • medián179 482 km
  • čtvrtina prohlídek nad214 127 km

Z 2 079 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
199010754,2 %
199128053,2 %
19927353,4 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem K9A

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.