Kód motoru

Motor DLU

Kompletní recenze motoru DLU: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 130 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
130 kW
Výkon (177 k)
~1 968 cm³
Objem
6,2 l/100 km
Ø spotřeba
163 g/km
Ø CO₂
209 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 938 kg· Produkce 2019-2021· Ø stáří provozovaných vozidel 6,4 roku (medián 6 let)· Pořadí popularity #1908· Pořadí spolehlivosti #518 z 2 382
Evidováno
747
V provozu
719
Způsobilost na STK
96,9 %
STK kontrol
2 216

Způsobilé na 30 dnů 3,0 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 3,1 % bez plné způsobilosti, z 2 216 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

DLU je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 747 vozidel s tímto kódem - u značek Seat a Volkswagen.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 968 cm³ a výkonu 130 kW (176 HP). Vyráběl se v letech 2019–2021.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let98,4 %316 kontrol
Stáří 4–7 let97,1 %2 438 kontrol
Stáří 8–12 let2 kontroly · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km97,5 %1 452 kontrol
100 000–200 000 km97,2 %1 104 kontrol
200 000–300 000 km96,4 %165 kontrol
Nad 300 000 km5 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 216 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 96,9 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav33× (37,9 %)
Identifikace vozidla13× (14,9 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku13× (14,9 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení12× (13,8 %)
Brzdové zařízení6× (6,9 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru DLU zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Menší poškození čelního sklaVýhledy · kód 3.2.1.2A1,57×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,7 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P05628×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor DLU

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Montáž spojovacího zařízení není uvedena v předložené dokumentaci k vozidlu nebo montáž neodpovídá požadavkům (např. výrobce / technickým požadavkům) nebo spojovací zařízení, není-li stanoveno jinak, není schváleného provedení.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.6.1
6×
B
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany).
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.4.2.1
3×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
3×

Vozidla s motorem DLU

Značka a modelPočet
Volkswagen Sharan543
SEAT Alhambra204

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru DLU podle modelu.

Značka a modelSTK
Volkswagen Sharan96,9 %
Seat Alhambra97,0 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód DLU nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Volkswagen Sharan (2019–2021): 543 kusů
  • Seat Alhambra (2019–2021): 204 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 244 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2019 (118 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 503 vozidel s tímto motorem.

2019
2019 (118)2021 (26)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha164 vozidel
Středočeský kraj113 vozidel
Jihomoravský kraj90 vozidel
Královéhradecký kraj51 vozidel
Zlínský kraj46 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem DLU podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod64 338 km
  • medián96 265 km
  • čtvrtina prohlídek nad137 308 km

Z 2 534 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
201911831,4 %
202010031,0 %
20212611,5 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem DLU

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.