Kód motoru

Motor B 3 SPI

Kompletní recenze motoru B 3 SPI: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 53 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA 95 B
Palivo
53 kW
Výkon (72 k)
~1 324 cm³
Objem
7 l/100 km
Ø spotřeba
161 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Neuvedeno· Ø hmotnost 839 kg· Produkce 1990-1995· Ø stáří provozovaných vozidel 34,1 roku (medián 34 let)· Pořadí popularity #2520
Evidováno
460
V provozu
46
Způsobilost na STK
93,1 %
STK kontrol
1 116

Způsobilé na 30 dnů 3,9 % · Nezpůsobilé 1,3 % (celkem 5,1 % bez plné způsobilosti, z 1 116 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 26,2 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

B 3 SPI je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 460 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Mazda.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 324 cm³ a výkonu 53 kW (72 HP). Vyráběl se v letech 1990–1995.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let9 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let15 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let78 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 13+ let85,9 %775 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km94 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km87,1 %721 kontrol
200 000–300 000 km77,8 %135 kontrol
Nad 300 000 km1 kontrola · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 116 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,1 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Brzdové zařízení8× (32,0 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku6× (24,0 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení4× (16,0 %)
Obtěžování okolí3× (12,0 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav2× (8,0 %)

Nejčastější závady STK pro motor B 3 SPI

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
4×
B
Koroze části rámu nebo pomocného rámu vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.2
2×

Vozidla s motorem B 3 SPI

Značka a modelPočet
Mazda 121424
Mazda 32325
Mazda 121 1.4 I1
Mazda Mazda 1211

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru B 3 SPI podle modelu.

Značka a modelSTK
Mazda 12193,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód B 3 SPI nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Mazda 121 (1990–2008): 424 kusů
  • Mazda 323 (1990–1996): 25 kusů
  • Mazda 121 1.4 I (1991): 1 kus
  • Mazda Mazda 121 (1994): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 456 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1991 (145 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 4 vozidel s tímto motorem.

1991
1990 (33)2008 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihočeský kraj53 vozidel
Jihomoravský kraj43 vozidel
Středočeský kraj37 vozidel
Moravskoslezský kraj30 vozidel
Kraj Vysočina27 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem B 3 SPI podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod133 823 km
  • medián156 164 km
  • čtvrtina prohlídek nad177 685 km

Z 36 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19903348,5 %
199114560,0 %
199212750,4 %
19937546,7 %
19944755,3 %
19952050,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem B 3 SPI

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.