Kód motoru

Motor Z2GA

Kompletní recenze motoru Z2GA: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 73 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
73 kW
Výkon (99 k)
~1 499 cm³
Objem
5,3 l/100 km
Ø spotřeba
138 g/km
Ø CO₂
169 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Nákladní N1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 678 kg· Produkce 2018-2025· Ø stáří provozovaných vozidel 4,8 roku (medián 5 let)· Pořadí popularity #1404· Pořadí spolehlivosti #389 z 2 382
Evidováno
1 199
V provozu
1 087
Způsobilost na STK
97,5 %
STK kontrol
2 549

Způsobilé na 30 dnů 2,4 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 2,4 % bez plné způsobilosti, z 2 549 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 2,4 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

Z2GA je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 1 199 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 499 cm³ a výkonu 73 kW (99 HP). Vyráběl se v letech 2018–2025.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let97,8 %355 kontrol
Stáří 4–7 let96,5 %2 136 kontrol
Stáří 8–12 let37 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km97,4 %1 221 kontrol
100 000–200 000 km96,2 %1 055 kontrol
200 000–300 000 km92,8 %152 kontrol
Nad 300 000 km5 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 549 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 97,5 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Obtěžování okolí33× (29,7 %)
Identifikace vozidla21× (18,9 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení17× (15,3 %)
Brzdové zařízení14× (12,6 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav14× (12,6 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

3,7 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor Z2GA

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
9×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
8×
B
U vozidel s OBD sdělovač MI (MIL) se po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo po nastartování vozidla indikuje závadu.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.3
5×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
4×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
4×

Vozidla s motorem Z2GA

Značka a modelPočet
Ford Transit Connect1 073
Ford Tourneo Connect123
Ford Transit Connect Trend2
Ford Transit Connnect Trend1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru Z2GA podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Transit Connect97,6 %
Ford Tourneo Connect96,9 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód Z2GA nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Transit Connect (2018–2025): 1 073 kusů
  • Ford Tourneo Connect (2018–2022): 123 kusů
  • Ford Transit Connect Trend (2018): 2 kusy
  • Ford Transit Connnect Trend (2019): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 321 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2019 (69 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 878 vozidel s tímto motorem.

2019
2018 (21)2025 (11)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha185 vozidel
Středočeský kraj131 vozidel
Jihomoravský kraj69 vozidel
Moravskoslezský kraj69 vozidel
Královéhradecký kraj54 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem Z2GA podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod63 539 km
  • medián99 346 km
  • čtvrtina prohlídek nad141 738 km

Z 2 466 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20182138,1 %
20196952,2 %
20203420,6 %
20215221,2 %
2022626,5 %
2023571,8 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem Z2GA

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.