Kód motoru

Motor X 14 XE

Kompletní recenze motoru X 14 XE: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 66 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA 95 B
Palivo
66 kW
Výkon (90 k)
~1 389 cm³
Objem
7,3 l/100 km
Ø spotřeba
188 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Neuvedeno· Ø hmotnost 1 030 kg· Produkce 1995-1998· Ø stáří provozovaných vozidel 29,9 roku (medián 29 let)· Pořadí popularity #2681
Evidováno
397
V provozu
58
Způsobilost na STK
93,0 %
STK kontrol
1 884

Způsobilé na 30 dnů 4,9 % · Nezpůsobilé 0,9 % (celkem 5,8 % bez plné způsobilosti, z 1 884 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 17,4 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

X 14 XE je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 397 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Opel.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 389 cm³ a výkonu 66 kW (89 HP). Vyráběl se v letech 1995–1998.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let7 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let37 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let93,6 %219 kontrol
Stáří 13+ let90,9 %1 431 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km95,4 %109 kontrol
100 000–200 000 km91,1 %1 270 kontrol
200 000–300 000 km89,7 %349 kontrol
Nad 300 000 km12 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 884 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,0 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Brzdové zařízení26× (24,3 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení26× (24,3 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku20× (18,7 %)
Identifikace vozidla10× (9,3 %)
Obtěžování okolí9× (8,4 %)

Nejčastější závady STK pro motor X 14 XE

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
6×
B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
6×
B
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
5×

Vozidla s motorem X 14 XE

Značka a modelPočet
Opel Tigra 1.4191
Opel Tigra98
Opel Astra 1.4 16v64
Opel Astra10
Opel Tigra 1.4 16v8
Opel Tigra 1.4 I6
Opel Tigra-A3
Opel Astra Caravan2
Opel Astra Caravan 1.4 16v2
Opel Opel Tigra2
Opel Tigra 1,42
Opel Tigra 1.4i2
Opel Astra G Caravan1
Opel Caravan1
Opel Opel Astra1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru X 14 XE podle modelu.

Značka a modelSTK
Opel Tigra 1.493,8 %
Opel Tigra91,0 %
Opel Astra 1.4 16v95,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód X 14 XE nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Opel Tigra 1.4 (1994–2007): 191 kusů
  • Opel Tigra (1995–1998): 98 kusů
  • Opel Astra 1.4 16v (1992–1998): 64 kusů
  • Opel Astra (1996–1998): 10 kusů
  • Opel Tigra 1.4 16v (1995–1999): 8 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 394 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1997 (199 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 3 vozidel s tímto motorem.

1997
1992 (2)2007 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj53 vozidel
Moravskoslezský kraj40 vozidel
Středočeský kraj30 vozidel
Olomoucký kraj27 vozidel
Pardubický kraj26 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem X 14 XE podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod133 290 km
  • medián166 667 km
  • čtvrtina prohlídek nad200 335 km

Z 614 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19955188,2 %
199610578,1 %
199719973,4 %
19983070,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem X 14 XE

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.