Kód motoru

Motor TZGA

Kompletní recenze motoru TZGA: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 70 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
70 kW
Výkon (95 k)
~1 560 cm³
Objem
4,9 l/100 km
Ø spotřeba
127 g/km
Ø CO₂
160 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Nákladní N1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 580 kg· Produkce 2014-2016· Ø stáří provozovaných vozidel 11,2 roku (medián 11 let)· Pořadí popularity #1682· Pořadí spolehlivosti #1555 z 2 382
Evidováno
901
V provozu
779
Způsobilost na STK
93,3 %
STK kontrol
5 248

Způsobilé na 30 dnů 6,5 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 6,6 % bez plné způsobilosti, z 5 248 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,9 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

TZGA je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 901 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 560 cm³ a výkonu 70 kW (95 HP). Vyráběl se v letech 2014–2016.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let96,5 %313 kontrol
Stáří 4–7 let94,7 %3 401 kontrol
Stáří 8–12 let89,7 %3 586 kontrol
Stáří 13+ let3 kontroly · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km93,9 %1 596 kontrol
100 000–200 000 km92,0 %3 593 kontrol
200 000–300 000 km91,9 %1 694 kontrol
Nad 300 000 km90,2 %376 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 5 248 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,3 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Obtěžování okolí260× (36,8 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení117× (16,5 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav105× (14,9 %)
Identifikace vozidla85× (12,0 %)
Brzdové zařízení60× (8,5 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru TZGA zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1B3,19×
Překročená kouřivost (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1B2,17×
Překročený rozptyl kouřivostiObtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8B1,88×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 584 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,5 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor TZGA

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
109×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
80×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
43×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
16×

Vozidla s motorem TZGA

Značka a modelPočet
Ford Transit Connect666
Ford Tourneo Connect228
Ford Gr. Tourneo Connect2
Ford Grand Tourneo Connect1
Ford Grand Tourneo Conneect1
Ford Tourneo1
Ford Transit Connect 1.6tdci1
Ford Transit Connect/tourneo Connec1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru TZGA podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Transit Connect93,4 %
Ford Tourneo Connect93,3 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód TZGA nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Transit Connect (2013–2019): 666 kusů
  • Ford Tourneo Connect (2013–2015): 228 kusů
  • Ford Gr. Tourneo Connect (2015): 2 kusy
  • Ford Grand Tourneo Connect: 1 kus
  • Ford Grand Tourneo Conneect (2014): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 239 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2015 (101 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 662 vozidel s tímto motorem.

2015
2013 (2)2019 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj156 vozidel
Hlavní město Praha120 vozidel
Jihomoravský kraj99 vozidel
Moravskoslezský kraj71 vozidel
Olomoucký kraj48 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem TZGA podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod103 728 km
  • medián153 038 km
  • čtvrtina prohlídek nad207 880 km

Z 7 586 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20148823,9 %
201510125,7 %
20164628,3 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem TZGA

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.