Kód motoru

Motor T1BB

Kompletní recenze motoru T1BB: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 85 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
85 kW
Výkon (116 k)
~1 560 cm³
Objem
4,3 l/100 km
Ø spotřeba
113 g/km
Ø CO₂
186 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 520 kg· Produkce 2011-2014· Ø stáří provozovaných vozidel 13,8 roku (medián 14 let)· Pořadí popularity #2604
Evidováno
424
V provozu
370
Způsobilost na STK
94,6 %
STK kontrol
3 393

Způsobilé na 30 dnů 5,2 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 5,3 % bez plné způsobilosti, z 3 393 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,3 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

T1BB je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 424 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 560 cm³ a výkonu 85 kW (115 HP). Vyráběl se v letech 2011–2014.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let97,4 %232 kontrol
Stáří 4–7 let96,6 %1 248 kontrol
Stáří 8–12 let93,0 %2 156 kontrol
Stáří 13+ let91,7 %617 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,5 %141 kontrol
100 000–200 000 km95,9 %1 698 kontrol
200 000–300 000 km92,2 %1 986 kontrol
Nad 300 000 km95,0 %422 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 393 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 94,6 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení92× (29,8 %)
Obtěžování okolí88× (28,5 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav61× (19,7 %)
Identifikace vozidla26× (8,4 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku17× (5,5 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru T1BB zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1B3,25×
Překročená kouřivost (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1B1,86×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,5 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor T1BB

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
37×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
24×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
11×

Vozidla s motorem T1BB

Značka a modelPočet
Ford Mondeo423
Ford Mondeo 1.6tdci Econetic1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru T1BB podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Mondeo94,6 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód T1BB nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Mondeo (2011–2014): 423 kusů
  • Ford Mondeo 1.6tdci Econetic (2011): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 113 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2011 (40 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 311 vozidel s tímto motorem.

2011
2011 (40)2014 (26)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj70 vozidel
Hlavní město Praha63 vozidel
Moravskoslezský kraj49 vozidel
Jihomoravský kraj35 vozidel
Olomoucký kraj27 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem T1BB podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod170 746 km
  • medián209 368 km
  • čtvrtina prohlídek nad254 213 km

Z 4 387 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20114075,0 %
20123397,0 %
20142688,5 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem T1BB

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.