Kód motoru

Motor AEL

Kompletní recenze motoru AEL: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 103 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
103 kW
Výkon (140 k)
~2 461 cm³
Objem
6,6 l/100 km
Ø spotřeba
184 g/km
Ø CO₂
203 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 2· Ø hmotnost 1 609 kg· Produkce 1994-1998· Ø stáří provozovaných vozidel 29,8 roku (medián 30 let)· Pořadí popularity #2833
Evidováno
350
V provozu
178
Způsobilost na STK
91,4 %
STK kontrol
3 379

Způsobilé na 30 dnů 6,8 % · Nezpůsobilé 1,2 % (celkem 8,0 % bez plné způsobilosti, z 3 379 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 7,3 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

AEL je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 350 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Audi.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 2 461 cm³ a výkonu 103 kW (140 HP). Vyráběl se v letech 1994–1998.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let5 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let22 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let90,4 %136 kontrol
Stáří 13+ let91,7 %3 220 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km18 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km91,9 %197 kontrol
200 000–300 000 km90,5 %956 kontrol
Nad 300 000 km92,3 %2 271 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 379 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 91,3 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je podprůměrná - zpravidla to souvisí s vyšším stářím vozidel s tímto kódem.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení102× (23,1 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav101× (22,9 %)
Brzdové zařízení81× (18,4 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku55× (12,5 %)
Identifikace vozidla45× (10,2 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru AEL zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Vnější poškození lanovodůBrzdové zařízení · kód 1.1.15.4.1A2,66×
Poškozený nárazník nebo ochrana proti podjetíPodvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.4.1.1A2,57×
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1A2,5×
Netěsnost nápravyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1A2,37×
Tlumič poškozený nebo netěsný (zatím bez vlivu na jízdu)Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.2.2.1A2,3×
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1A2,3×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 618 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor AEL

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
13×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
12×

Vozidla s motorem AEL

Značka a modelPočet
Audi A6 Avant118
Audi A684
Audi A6 Avant quattro49
Audi A6 Avant 2.5 TDI9
Audi A6 Avant A47
Audi A6 quattro7
Audi 1005
Audi A6 2.5 TDI5
Audi A6 2.5 TDI Avant5
Audi A6 Avant Quatro5
Audi 100 A6 Avant4
Audi A6 Avant quattro 2.5 TDI4
Audi A6 2.5 TDI quattro3
Audi 100 A62
Audi 100 A6 Avant 2.5 TDI2

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru AEL podle modelu.

Značka a modelSTK
Audi A6 Avant91,6 %
Audi A690,7 %
Audi A6 Avant Quattro90,5 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód AEL nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Audi A6 Avant (1994–2008): 118 kusů
  • Audi A6 (1994–2001): 84 kusů
  • Audi A6 Avant Quattro (1995–1997): 49 kusů
  • Audi A6 Avant 2.5 Tdi (1994–1997): 9 kusů
  • Audi A6 Avant A4 (1995–1997): 7 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 269 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1996 (111 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 81 vozidel s tímto motorem.

1996
1992 (1)2008 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihočeský kraj45 vozidel
Plzeňský kraj35 vozidel
Středočeský kraj35 vozidel
Královéhradecký kraj33 vozidel
Jihomoravský kraj31 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem AEL podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod264 795 km
  • medián324 051 km
  • čtvrtina prohlídek nad390 000 km

Z 8 902 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19956282,3 %
199611194,6 %
19977792,2 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem AEL

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.