Kód motoru

Motor 508PS

Kompletní recenze motoru 508PS: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 386 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
386 kW
Výkon (525 k)
~4 999 cm³
Objem
13,7 l/100 km
Ø spotřeba
312 g/km
Ø CO₂
242 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1G· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 2 512 kg· Produkce 2010-2025· Ø stáří provozovaných vozidel 6,6 roku (medián 6 let)· Pořadí popularity #1956· Pořadí spolehlivosti #586 z 2 382
Evidováno
719
V provozu
539
Způsobilost na STK
96,6 %
STK kontrol
2 513

Způsobilé na 30 dnů 3,3 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 3,3 % bez plné způsobilosti, z 2 513 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 2,2 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

508PS je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 719 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Land Rover.

Jedná se o benzinový víceválec o objemu 4 999 cm³ a výkonu 386 kW (524 HP). Vyráběl se v letech 2010–2025.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let96,1 %440 kontrol
Stáří 4–7 let96,5 %1 362 kontrol
Stáří 8–12 let97,4 %605 kontrol
Stáří 13+ let94,8 %115 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,3 %1 275 kontrol
100 000–200 000 km96,7 %1 028 kontrol
200 000–300 000 km99,3 %140 kontrol
Nad 300 000 km22 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 513 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 96,6 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Identifikace vozidla32× (27,6 %)
Výhledy26× (22,4 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení19× (16,4 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav17× (14,7 %)
Obtěžování okolí10× (8,6 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

6,9 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
U044723×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 508PS

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
8×
B
Montáž spojovacího zařízení není uvedena v předložené dokumentaci k vozidlu nebo montáž neodpovídá požadavkům (např. výrobce / technickým požadavkům) nebo spojovací zařízení, není-li stanoveno jinak, není schváleného provedení.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.6.1
6×

Vozidla s motorem 508PS

Značka a modelPočet
Land Rover Range Rover103
Land Rover Defender95
Land Rover Defender 11082
Land Rover Range Rover Sport66
Land Rover Range Rover 5.0 Sc63
Land Rover Range Rover Sport 5.0 V8 S/c49
Land Rover Range Rover 5.0 S/c V832
Land Rover Range Rover Sport 5.0 Sc29
Land Rover Defender 9027
Land Rover Range Rover Velar24
Land Rover Range Rover Sport Svr23
Land Rover Range Rover Sport 5.0 S/c17
Land Rover Range Rover 5.0 S/c V8 Autobiography15
Land Rover Range Rover Sport 5.0 V8 S/c Svr9
Land Rover Range Rover Sport 5.0 V8 S/c Autobiography Dynamic7

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 508PS podle modelu.

Značka a modelSTK
Land Rover Range Rover96,8 %
Land Rover Range Rover 5.0 SC97,1 %
Land Rover Range Rover Sport 5.0 V8 S/c95,6 %
Land Rover Range Rover Sport97,0 %
Land Rover Range Rover Sport 5.0 SC95,7 %
Land Rover Defender 11097,1 %
Land Rover Range Rover 5.0 S/c V899,2 %
Land Rover Defender99,2 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 508PS nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Land Rover Range Rover (2009–2022): 103 kusů
  • Land Rover Defender (2022–2026): 95 kusů
  • Land Rover Defender 110 (2021–2023): 82 kusů
  • Land Rover Range Rover Sport (2011–2022): 66 kusů
  • Land Rover Range Rover 5.0 SC (2010–2019): 63 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 229 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2019 (36 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 490 vozidel s tímto motorem.

2019
2009 (3)2026 (2)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha216 vozidel
Jihomoravský kraj67 vozidel
Moravskoslezský kraj63 vozidel
Středočeský kraj60 vozidel
Plzeňský kraj39 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 508PS podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod54 797 km
  • medián96 919 km
  • čtvrtina prohlídek nad142 704 km

Z 2 549 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20193619,4 %
20222218,2 %
20232615,4 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 508PS

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.