Kód motoru

Motor XVGA

Kompletní recenze motoru XVGA: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 74 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
74 kW
Výkon (101 k)
~1 499 cm³
Objem
4,8 l/100 km
Ø spotřeba
124 g/km
Ø CO₂
166 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Nákladní N1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 571 kg· Produkce 2016-2019· Ø stáří provozovaných vozidel 9,1 roku (medián 9 let)· Pořadí popularity #1842· Pořadí spolehlivosti #1537 z 2 382
Evidováno
783
V provozu
713
Způsobilost na STK
93,4 %
STK kontrol
3 642

Způsobilé na 30 dnů 6,4 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 6,6 % bez plné způsobilosti, z 3 642 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,8 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

XVGA je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 783 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 499 cm³ a výkonu 74 kW (100 HP). Vyráběl se v letech 2016–2019.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let93,1 %261 kontrol
Stáří 4–7 let92,4 %3 265 kontrol
Stáří 8–12 let89,5 %1 669 kontrol
Stáří 13+ let9 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km93,2 %1 389 kontrol
100 000–200 000 km91,1 %2 822 kontrol
200 000–300 000 km90,3 %782 kontrol
Nad 300 000 km91,9 %135 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 642 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,4 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Obtěžování okolí256× (49,9 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav68× (13,3 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení57× (11,1 %)
Identifikace vozidla42× (8,2 %)
Výhledy36× (7,0 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru XVGA zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Chybí nebo poškozeno zařízení pro snížení emisí (DPF apod.)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1B2,58×
Překročená kouřivost (diesel)Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1B2,35×
Překročený rozptyl kouřivostiObtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8B2,22×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 672 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,1 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor XVGA

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
93×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
77×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
52×

Vozidla s motorem XVGA

Značka a modelPočet
Ford Transit Connect569
Ford Tourneo Connect211
Ford Transit Connect Trend1
Ford Transit Connet1
Ford Transit Connect Ek Kw L11

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru XVGA podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Transit Connect92,9 %
Ford Tourneo Connect94,4 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód XVGA nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Transit Connect (2015–2019): 569 kusů
  • Ford Tourneo Connect (2015–2018): 211 kusů
  • Ford Transit Connect Trend: 1 kus
  • Ford Transit Connet: 1 kus
  • Ford Transit Connect EK KW L1 (2018): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 207 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2017 (97 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 576 vozidel s tímto motorem.

2017
2015 (4)2019 (5)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj147 vozidel
Hlavní město Praha105 vozidel
Jihomoravský kraj83 vozidel
Ústecký kraj76 vozidel
Moravskoslezský kraj60 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem XVGA podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod95 458 km
  • medián136 208 km
  • čtvrtina prohlídek nad181 205 km

Z 5 264 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20166729,9 %
20179721,6 %
20183441,2 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem XVGA

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.