Kód motoru

Motor OM471LA.6-5

Kompletní recenze motoru OM471LA.6-5: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 330 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
330 kW
Výkon (449 k)
~12 809 cm³
Objem
90 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Nákladní N3· Emisní norma Euro Vi· Produkce 2012-2016· Ø stáří provozovaných vozidel 10,9 roku (medián 11 let)· Pořadí popularity #1802· Pořadí spolehlivosti #1265 z 2 382
Evidováno
814
V provozu
211
Způsobilost na STK
94,1 %
STK kontrol
8 647

Způsobilé na 30 dnů 5,4 % · Nezpůsobilé 0,4 % (celkem 5,8 % bez plné způsobilosti, z 8 647 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,7 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

OM471LA.6-5 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 814 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Mercedes-Benz.

Jedná se o dieselový víceválec o objemu 12 809 cm³ a výkonu 330 kW (448 HP). Vyráběl se v letech 2012–2016.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let97,1 %2 839 kontrol
Stáří 4–7 let95,0 %4 986 kontrol
Stáří 8–12 let91,0 %2 292 kontrol
Stáří 13+ let14 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,9 %866 kontrol
100 000–200 000 km95,8 %1 559 kontrol
200 000–300 000 km95,2 %1 237 kontrol
Nad 300 000 km93,9 %6 561 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 8 647 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 94,1 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Brzdové zařízení286× (23,4 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení261× (21,3 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku183× (15,0 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav133× (10,9 %)
Obtěžování okolí99× (8,1 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

5,8 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor OM471LA.6-5

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
49×
B
Na vozidle, je-li vyžadováno, chybí kryt kola/blatník nebo je kryt kola/blatník uvolněný, nadměrně zkorodovaný nebo poškozený tak, že neplní svoji funkci.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.10.2.2
36×
B
U zařízení ochrany proti podjetí zezadu, boční ochrany nebo nárazníku, chybí bezpečné zakončení ostrých nebo náběžných hran (krytky) nebo zařízení je deformované, prasklé, neúplné nebo je poškozené natolik, že může způsobit zachycení osob (nebezpečné hrany).
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.4.2.1
26×
B
Zjevně nadměrné opotřebení některé části spojovacího zařízení.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.6.3.1
26×

Vozidla s motorem OM471LA.6-5

Značka a modelPočet
Mercedes-Benz Actros 1845 Lsnrl477
Mercedes-Benz Actros 2545 L/nr41
Mercedes-Benz Actros 1845 Ls37
Mercedes-Benz Actros36
Mercedes-Benz Arocs23
Mercedes-Benz Arocs 3345 Ak21
Mercedes-Benz Actros 2545 Ls20
Mercedes-Benz Arocs 2645 L14
Mercedes-Benz Arocs 4145 Ak13
Mercedes-Benz Actros 2545 L Nr10
Mercedes-Benz Arocs 2645 Ls10
Mercedes-Benz Arocs 26459
Mercedes-Benz Arocs 2545 L8
Mercedes-Benz Actros 1845 L/nr7
Mercedes-Benz Arocs 4145 K7

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru OM471LA.6-5 podle modelu.

Značka a modelSTK
Mercedes-Benz Actros 1845 Lsnrl94,6 %
Mercedes-Benz Actros 1845 LS96,7 %
Mercedes-Benz Actros 2545 L/nr94,8 %
Mercedes-Benz Actros94,0 %
Mercedes-Benz Arocs 3345 AK92,8 %
Mercedes-Benz Arocs 2645 L86,5 %
Mercedes-Benz Actros 2545 LS93,0 %
Mercedes-Benz Arocs 4145 AK89,3 %
Mercedes-Benz Arocs91,4 %
Mercedes-Benz Arocs 264588,2 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód OM471LA.6-5 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Mercedes-Benz Actros 1845 Lsnrl (2012–2016): 477 kusů
  • Mercedes-Benz Actros 2545 L/nr (2014–2015): 41 kusů
  • Mercedes-Benz Actros 1845 LS (2012–2015): 37 kusů
  • Mercedes-Benz Actros (2012–2017): 36 kusů
  • Mercedes-Benz Arocs (2015–2016): 23 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 159 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2015 (71 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 655 vozidel s tímto motorem.

2015
2011 (3)2017 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha259 vozidel
Středočeský kraj164 vozidel
Plzeňský kraj57 vozidel
Ústecký kraj56 vozidel
Liberecký kraj45 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem OM471LA.6-5 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod216 789 km
  • medián426 053 km
  • čtvrtina prohlídek nad648 069 km

Z 9 529 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
2014427,1 %
2015715,6 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem OM471LA.6-5

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.