Kód motoru

Motor LWC

Kompletní recenze motoru LWC: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 100 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
100 kW
Výkon (136 k)
~1 598 cm³
Objem
7,1 l/100 km
Ø spotřeba
163 g/km
Ø CO₂
204 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 638 kg· Produkce 2018-2019· Ø stáří provozovaných vozidel 7,2 roku (medián 7 let)· Pořadí popularity #2702
Evidováno
390
V provozu
365
Způsobilost na STK
94,9 %
STK kontrol
1 467

Způsobilé na 30 dnů 4,9 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 5,1 % bez plné způsobilosti, z 1 467 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,3 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

LWC je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 390 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Opel.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 598 cm³ a výkonu 100 kW (136 HP). Vyráběl se v letech 2018–2019.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let94,0 %282 kontrol
Stáří 4–7 let93,6 %1 493 kontrol
Stáří 8–12 let46 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km94,0 %1 440 kontrol
100 000–200 000 km92,5 %308 kontrol
200 000–300 000 km12 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 467 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 94,9 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Obtěžování okolí65× (55,6 %)
Identifikace vozidla23× (19,7 %)
Brzdové zařízení8× (6,8 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav8× (6,8 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení7× (6,0 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru LWC zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Překročené plynné emise (benzín)Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1B2,83×
Nesprávná hodnota lambdaObtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3B2,57×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 645 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,9 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 742 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor LWC

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
28×
B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
27×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
6×
B
Nestanoví-li výrobce vozidla hodnoty plynných emisí, je překročena povolená hodnota plynný emisí:
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.2
4×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
2×

Vozidla s motorem LWC

Značka a modelPočet
Opel Zafira Tourer310
Opel Insignia Grand Sport25
Opel Insignia Sports Tourer24
Opel Astra Sports Tourer+20
Opel Astra+5
Opel Cascada4
Opel Astra1
Opel Insignia Sports Tourer SW1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru LWC podle modelu.

Značka a modelSTK
Opel Zafira Tourer95,4 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód LWC nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Opel Zafira Tourer (2018–2019): 310 kusů
  • Opel Insignia Grand Sport (2018–2019): 25 kusů
  • Opel Insignia Sports Tourer (2009–2019): 24 kusů
  • Opel Astra Sports Tourer+ (2018): 20 kusů
  • Opel Astra+: 5 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 133 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2019 (110 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 257 vozidel s tímto motorem.

2019
2009 (1)2019 (110)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj68 vozidel
Hlavní město Praha67 vozidel
Středočeský kraj52 vozidel
Moravskoslezský kraj39 vozidel
Zlínský kraj23 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem LWC podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod38 674 km
  • medián58 678 km
  • čtvrtina prohlídek nad84 933 km

Z 1 815 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20182114,3 %
20191104,5 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem LWC

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.