Kód motoru

Motor GA14DE

Kompletní recenze motoru GA14DE: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 64 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA 95 B
Palivo
64 kW
Výkon (87 k)
~1 392 cm³
Objem
6,7 l/100 km
Ø spotřeba
175 g/km
Ø CO₂
171 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 2· Ø hmotnost 1 053 kg· Produkce 1991-1999· Ø stáří provozovaných vozidel 29,2 roku (medián 29 let)· Pořadí popularity #1516· Pořadí spolehlivosti #1727 z 2 382
Evidováno
1 071
V provozu
164
Způsobilost na STK
92,8 %
STK kontrol
4 451

Způsobilé na 30 dnů 4,5 % · Nezpůsobilé 1,7 % (celkem 6,2 % bez plné způsobilosti, z 4 451 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 14,7 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

GA14DE je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 1 071 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Nissan.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 392 cm³ a výkonu 64 kW (87 HP). Vyráběl se v letech 1991–1999.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let15 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let35 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let91,5 %808 kontrol
Stáří 13+ let91,3 %3 573 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km95,7 %744 kontrol
100 000–200 000 km90,9 %2 783 kontrol
200 000–300 000 km90,1 %1 064 kontrol
Nad 300 000 km87,8 %139 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 4 451 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 92,8 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Podvozek a části připevněné k podvozku78× (26,4 %)
Brzdové zařízení70× (23,6 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav53× (17,9 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení51× (17,2 %)
Obtěžování okolí14× (4,7 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru GA14DE zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené brzdové potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.2B1,44×

Další vážné závady se v našich datech neobjevují častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor GA14DE

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
27×
B
Prachovka na hnacím hřídeli kola (poloose) je chybně upevněna nebo poškozená tak, že neplní svoji funkci a dochází k úniku maziva nebo prachovka chybí.
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.3.4.2.2
13×
B
Koroze části rámu nebo pomocného rámu vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.2
12×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
7×

Vozidla s motorem GA14DE

Značka a modelPočet
Nissan Almera929
Nissan Sunny71
Nissan Almera 1.4 Gx23
Nissan Almera 1,4 Gx17
Nissan Almera 1.46
Nissan Almera 1.4 Glx3
Nissan Nissan Almera 1.4 Gx3
Nissan Almera 1.4 Gx Baan152
Nissan Almera 1.4 Gx Faan152
Nissan Almera Gx2
Nissan Almera 1.4 Eaan151
Nissan Almera 1.4 Gy Faan151
Nissan Almera 1.4 I1
Nissan Almera 1.4 S1
Nissan Sunny 1.41

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru GA14DE podle modelu.

Značka a modelSTK
Nissan Almera92,8 %
Nissan Almera 1.4 GX95,8 %
Nissan Sunny91,5 %
Nissan Almera 1,4 GX93,5 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód GA14DE nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Nissan Almera (1995–2007): 929 kusů
  • Nissan Sunny (1990–1996): 71 kusů
  • Nissan Almera 1.4 GX (1995–1999): 23 kusů
  • Nissan Almera 1,4 GX (1995–1999): 17 kusů
  • Nissan Almera 1.4 (1996–1997): 6 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 1 057 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1997 (458 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 14 vozidel s tímto motorem.

1997
1990 (1)2007 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj122 vozidel
Středočeský kraj109 vozidel
Plzeňský kraj72 vozidel
Jihočeský kraj70 vozidel
Moravskoslezský kraj70 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem GA14DE podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod111 663 km
  • medián151 066 km
  • čtvrtina prohlídek nad193 349 km

Z 26 969 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19912171,4 %
19954759,6 %
199632348,3 %
199745821,0 %
19989034,4 %
19996425,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem GA14DE

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.