Kód motoru

Motor FA24

Kompletní recenze motoru FA24: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 172 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
172 kW
Výkon (234 k)
~2 387 cm³
Objem
8,9 l/100 km
Ø spotřeba
203 g/km
Ø CO₂
223 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 412 kg· Produkce 2020-2025· Ø stáří provozovaných vozidel 2,7 roku (medián 3 roky)· Pořadí popularity #1841· Pořadí spolehlivosti #863 z 2 382
Evidováno
783
V provozu
740
Způsobilost na STK
95,4 %
STK kontrol
1 241

Způsobilé na 30 dnů 4,4 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 4,4 % bez plné způsobilosti, z 1 241 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 4,8 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

FA24 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 783 vozidel s tímto kódem - u značek Subaru a Toyota.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 2 387 cm³ a výkonu 172 kW (233 HP). Vyráběl se v letech 2020–2025.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let89,9 %504 kontrol
Stáří 4–7 let94,5 %109 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km89,7 %455 kontrol
100 000–200 000 km14 kontrol · na podíl je to málo
200 000–300 000 km2 kontroly · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 241 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,4 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení158× (70,5 %)
Výhledy34× (15,2 %)
Identifikace vozidla24× (10,7 %)
Jiné vybavení5× (2,2 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav2× (0,9 %)

Vozidla s motorem FA24

Značka a modelPočet
Subaru Brz375
Toyota Gr 86321
Subaru Outback32
Subaru Ascent15
Subaru Outback 2,4t Wilderness10
Subaru Ascent 2,4t Premier3
Subaru Outback Wilderness3
Subaru Outback Xt3
Subaru Wrx2
Toyota Gr862
Subaru Ascen1
Subaru Ascent Touring Awd1
Subaru Legacy1
Subaru Legacy Xt1
Subaru Outback Premier Xt1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru FA24 podle modelu.

Značka a modelSTK
Toyota GR 8699,0 %
Subaru Brz98,3 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód FA24 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Subaru Brz (2023–2025): 375 kusů
  • Toyota GR 86 (2022–2024): 321 kusů
  • Subaru Outback (2020–2026): 32 kusů
  • Subaru Ascent (2019–2022): 15 kusů
  • Subaru Outback 2,4t Wilderness (2024): 10 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 214 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2023 (131 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 569 vozidel s tímto motorem.

2023
2019 (3)2026 (2)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha93 vozidel
Moravskoslezský kraj55 vozidel
Středočeský kraj42 vozidel
Jihomoravský kraj37 vozidel
Kraj Vysočina33 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem FA24 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod3 105 km
  • medián11 664 km
  • čtvrtina prohlídek nad30 817 km

Z 553 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
202313110,7 %
20244316,3 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem FA24

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.