Kód motoru

Motor FA20

Kompletní recenze motoru FA20: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 147 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
147 kW
Výkon (200 k)
~1 998 cm³
Objem
8,1 l/100 km
Ø spotřeba
188 g/km
Ø CO₂
224 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 423 kg· Produkce 2012-2021· Ø stáří provozovaných vozidel 9,4 roku (medián 9 let)· Pořadí popularity #1709· Pořadí spolehlivosti #750 z 2 382
Evidováno
880
V provozu
794
Způsobilost na STK
95,9 %
STK kontrol
4 220

Způsobilé na 30 dnů 3,8 % · Nezpůsobilé 0,2 % (celkem 4,0 % bez plné způsobilosti, z 4 220 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

FA20 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 880 vozidel s tímto kódem - u značek Subaru a Toyota.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 998 cm³ a výkonu 147 kW (199 HP). Vyráběl se v letech 2012–2021.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let94,1 %476 kontrol
Stáří 4–7 let97,0 %2 810 kontrol
Stáří 8–12 let95,5 %1 953 kontrol
Stáří 13+ let95,1 %182 kontrol

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,5 %3 803 kontrol
100 000–200 000 km95,4 %1 447 kontrol
200 000–300 000 km94,1 %119 kontrol
Nad 300 000 km4 kontroly · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 4 220 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 95,9 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení127× (36,3 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav58× (16,6 %)
Identifikace vozidla51× (14,6 %)
Výhledy40× (11,4 %)
Obtěžování okolí30× (8,6 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,3 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor FA20

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
17×
B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
11×

Vozidla s motorem FA20

Značka a modelPočet
Subaru Brz387
Subaru Forester232
Toyota 86177
Toyota Gt8627
Toyota GT 8617
Subaru Wrx13
Toyota Scion Fr-S7
Subaru Impreza Wrx5
Subaru Forester 2.0xt Cvt3
Subaru Forester Xt2
Subaru Brz 2,0i Mt1
Subaru Brz Limited1
Subaru Forester Xt Cvt Sport1
Subaru Vrx1
Subaru Wrx Sti1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru FA20 podle modelu.

Značka a modelSTK
Subaru Brz96,1 %
Toyota 8696,8 %
Subaru Forester95,9 %
Toyota Gt8696,0 %
Toyota GT 8693,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód FA20 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Subaru Brz (2012–2021): 387 kusů
  • Subaru Forester (2013–2019): 232 kusů
  • Toyota 86 (2012–2020): 177 kusů
  • Toyota Gt86 (2012–2017): 27 kusů
  • Toyota GT 86 (2014): 17 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 284 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2018 (65 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 596 vozidel s tímto motorem.

2018
2012 (30)2021 (14)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha185 vozidel
Jihomoravský kraj116 vozidel
Středočeský kraj112 vozidel
Moravskoslezský kraj90 vozidel
Plzeňský kraj59 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem FA20 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod44 382 km
  • medián74 567 km
  • čtvrtina prohlídek nad110 409 km

Z 6 823 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20123076,7 %
20133783,8 %
20142846,4 %
20152250,0 %
20173030,0 %
20186512,3 %
20192821,4 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem FA20

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.