Kód motoru

Motor FA 20

Kompletní recenze motoru FA 20: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 177 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
177 kW
Výkon (241 k)
~1 998 cm³
Objem
8,5 l/100 km
Ø spotřeba
197 g/km
Ø CO₂
221 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 687 kg· Produkce 2013-2017· Ø stáří provozovaných vozidel 10,8 roku (medián 11 let)· Pořadí popularity #2444
Evidováno
485
V provozu
432
Způsobilost na STK
97,5 %
STK kontrol
2 735

Způsobilé na 30 dnů 2,5 % · Nezpůsobilé 0,1 % (celkem 2,5 % bez plné způsobilosti, z 2 735 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,1 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

FA 20 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 485 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Subaru.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 998 cm³ a výkonu 177 kW (240 HP). Vyráběl se v letech 2013–2017.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let95,3 %169 kontrol
Stáří 4–7 let98,5 %1 825 kontrol
Stáří 8–12 let97,7 %1 709 kontrol
Stáří 13+ let27 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km98,5 %1 621 kontrol
100 000–200 000 km97,6 %1 642 kontrol
200 000–300 000 km97,5 %400 kontrol
Nad 300 000 km50 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 735 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 97,5 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav31× (30,4 %)
Identifikace vozidla23× (22,5 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení15× (14,7 %)
Výhledy12× (11,8 %)
Brzdové zařízení10× (9,8 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,1 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Vozidla s motorem FA 20

Značka a modelPočet
Subaru Forester 2.0xt Cvt433
Subaru Forester47
Subaru Forester 2.0xt Awd2
Subaru Forester 2.0ixt Cvt1
Subaru Impreza Wrx1
Subaru Wrx1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru FA 20 podle modelu.

Značka a modelSTK
Subaru Forester 2.0xt Cvt97,5 %
Subaru Forester96,8 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód FA 20 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Subaru Forester 2.0xt Cvt (2013–2017): 433 kusů
  • Subaru Forester (2013–2017): 47 kusů
  • Subaru Forester 2.0xt Awd: 2 kusy
  • Subaru Forester 2.0ixt Cvt (2017): 1 kus
  • Subaru Impreza Wrx: 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 137 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2014 (32 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 348 vozidel s tímto motorem.

2014
2013 (30)2017 (31)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha83 vozidel
Středočeský kraj57 vozidel
Jihomoravský kraj51 vozidel
Moravskoslezský kraj50 vozidel
Plzeňský kraj45 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem FA 20 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod82 927 km
  • medián122 506 km
  • čtvrtina prohlídek nad171 197 km

Z 2 401 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
2013303,3 %
2014323,1 %
2015200,0 %
2016240,0 %
20173112,9 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem FA 20

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.