Kód motoru

Motor F4R 1 7

Kompletní recenze motoru F4R 1 7: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 98 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
98 kW
Výkon (133 k)
~1 998 cm³
Objem
8,5 l/100 km
Ø spotřeba
203 g/km
Ø CO₂
192 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 4· Ø hmotnost 1 494 kg· Produkce 2003-2008· Ø stáří provozovaných vozidel 20,8 roku (medián 21 let)· Pořadí popularity #2864
Evidováno
342
V provozu
197
Způsobilost na STK
93,6 %
STK kontrol
2 762

Způsobilé na 30 dnů 5,3 % · Nezpůsobilé 0,7 % (celkem 6,0 % bez plné způsobilosti, z 2 762 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 5,2 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

F4R 1 7 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 342 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Renault.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 1 998 cm³ a výkonu 98 kW (133 HP). Vyráběl se v letech 2003–2008.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let22 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let97,3 %367 kontrol
Stáří 8–12 let94,6 %737 kontrol
Stáří 13+ let92,8 %2 053 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,6 %706 kontrol
100 000–200 000 km93,3 %1 774 kontrol
200 000–300 000 km91,8 %618 kontrol
Nad 300 000 km70 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 762 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,6 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení126× (34,4 %)
Brzdové zařízení60× (16,4 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav59× (16,1 %)
Obtěžování okolí42× (11,5 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku23× (6,3 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru F4R 1 7 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,27×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 322 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

7,4 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 407 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor F4R 1 7

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
14×
B
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
13×

Vozidla s motorem F4R 1 7

Značka a modelPočet
Renault Megane Scenic191
Renault Megane121
Renault Megane Scenic N119
Renault Megane N14
Renault Megane Grand Scenic2
Renault Scenic Jm2
Renault Megan Scénic1
Renault Megane Scenic 2.0 16v1
Renault Megane Scenic 2.0i 16v1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru F4R 1 7 podle modelu.

Značka a modelSTK
Renault Megane Scenic94,2 %
Renault Megane92,7 %
Renault Megane Scenic N195,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód F4R 1 7 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Renault Megane Scenic (2000–2008): 191 kusů
  • Renault Megane (2003–2009): 121 kusů
  • Renault Megane Scenic N1 (2004–2008): 19 kusů
  • Renault Megane N1 (2004–2008): 4 kusy
  • Renault Megane Grand Scenic: 2 kusy

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 212 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2004 (80 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 130 vozidel s tímto motorem.

2004
2000 (1)2009 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj58 vozidel
Hlavní město Praha51 vozidel
Jihomoravský kraj39 vozidel
Ústecký kraj34 vozidel
Moravskoslezský kraj30 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem F4R 1 7 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod115 000 km
  • medián162 692 km
  • čtvrtina prohlídek nad207 499 km

Z 1 321 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20032055,0 %
20048050,0 %
20054748,9 %
20062347,8 %
20072657,7 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem F4R 1 7

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.