Kód motoru

Motor CYR5

Kompletní recenze motoru CYR5: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 92 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
92 kW
Výkon (125 k)
~2 198 cm³
Objem
8,3 l/100 km
Ø spotřeba
218 g/km
Ø CO₂
140 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Nákladní N1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 2 439 kg· Produkce 2014-2017· Ø stáří provozovaných vozidel 10,6 roku (medián 11 let)· Pořadí popularity #1806· Pořadí spolehlivosti #1299 z 2 382
Evidováno
808
V provozu
709
Způsobilost na STK
94,0 %
STK kontrol
4 569

Způsobilé na 30 dnů 5,7 % · Nezpůsobilé 0,3 % (celkem 5,9 % bez plné způsobilosti, z 4 569 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 0,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

CYR5 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 808 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Ford.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 2 198 cm³ a výkonu 92 kW (125 HP). Vyráběl se v letech 2014–2017.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let93,9 %537 kontrol
Stáří 4–7 let95,8 %3 239 kontrol
Stáří 8–12 let93,9 %2 663 kontrol
Stáří 13+ let5 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,2 %2 046 kontrol
100 000–200 000 km94,7 %2 477 kontrol
200 000–300 000 km94,6 %1 274 kontrol
Nad 300 000 km92,4 %590 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 4 569 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 94,0 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení109× (21,2 %)
Identifikace vozidla104× (20,3 %)
Obtěžování okolí70× (13,6 %)
Brzdové zařízení65× (12,7 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav59× (11,5 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru CYR5 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1A1,57×
Menší poškození čelního sklaVýhledy · kód 3.2.1.2A1,47×
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1A1,26×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 346 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,3 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor CYR5

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
32×
B
Zařízení k omezení emisí namontované výrobcem chybí, je změněno nebo je zjevně poškozené. V případě vozidla vybaveného filtrem pevných částic s emisní normou EURO 5 (V), EURO 6 (VI) je tato podmínka splněna také v případě, že je naměřena hodnota kouřivosti vyšší než 0,25 m
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.1.1
17×
B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
13×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
13×

Vozidla s motorem CYR5

Značka a modelPočet
Ford Transit799
Ford Transit 350l2
Ford Transit 350l1
Ford Transit 350e1
Ford Transit 350l TDCi1
Ford Transit Kasten1
Ford Transit Kawa L3 350/921
Ford Transit Pritsche 4x4 L4 350/921
Ford Transit Tr Bus L3 350/921

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru CYR5 podle modelu.

Značka a modelSTK
Ford Transit94,0 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód CYR5 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Ford Transit (1992–2018): 799 kusů
  • Ford Transit 350l: 2 kusy
  • Ford Transit 350l (2014): 1 kus
  • Ford Transit 350e: 1 kus
  • Ford Transit 350l Tdci: 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 186 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2015 (75 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 622 vozidel s tímto motorem.

2015
1992 (1)2018 (2)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj138 vozidel
Hlavní město Praha79 vozidel
Jihomoravský kraj76 vozidel
Ústecký kraj76 vozidel
Moravskoslezský kraj66 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem CYR5 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod86 372 km
  • medián151 989 km
  • čtvrtina prohlídek nad220 495 km

Z 6 213 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20143850,0 %
20157542,7 %
20166533,8 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem CYR5

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.