Kód motoru

Motor B58B30P

Kompletní recenze motoru B58B30P: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 280 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
280 kW
Výkon (381 k)
~2 998 cm³
Objem
8,9 l/100 km
Ø spotřeba
201 g/km
Ø CO₂
250 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1G· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 2 243 kg· Produkce 2023-2026· Ø stáří provozovaných vozidel 1,4 roku (medián 1 rok)· Pořadí popularity #1499· Pořadí spolehlivosti #56 z 2 382
Evidováno
1 092
V provozu
1 066
Způsobilost na STK
99,5 %
STK kontrol
1 503

Způsobilé na 30 dnů 0,5 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 0,5 % bez plné způsobilosti, z 1 503 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 4,4 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

B58B30P je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 1 092 vozidel s tímto kódem - pouze u značky BMW.

Jedná se o benzinový šestiválec o objemu 2 998 cm³ a výkonu 280 kW (380 HP). Vyráběl se v letech 2023–2026.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let98,6 %429 kontrol
Stáří 4–7 let5 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km98,8 %403 kontrol
100 000–200 000 km7 kontrol · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 503 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 99,5 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení8× (53,3 %)
Identifikace vozidla3× (20,0 %)
Výhledy2× (13,3 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav1× (6,7 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku1× (6,7 %)

Nejčastější závady STK pro motor B58B30P

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
1×

Vozidla s motorem B58B30P

Značka a modelPočet
BMW X5 xDrive40i361
BMW X7 xDrive40i272
BMW X3 M50 xDrive183
BMW X6 xDrive40i M Sport166
BMW M440i xDrive52
BMW M340i xDrive43
BMW M240i xDrive10
BMW 740i M Sport Package Minik1
BMW 740i X Drive1
BMW X51
BMW X5 xDrive 40i1
BMW X5 sDrive40i1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru B58B30P podle modelu.

Značka a modelSTK
BMW X5 Xdrive40i99,3 %
BMW X7 Xdrive40i99,1 %
BMW X3 M50 Xdrive100,0 %
BMW X6 Xdrive40i M Sport100,0 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód B58B30P nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • BMW X5 Xdrive40i (2023–2026): 361 kusů
  • BMW X7 Xdrive40i (2022–2026): 272 kusů
  • BMW X3 M50 Xdrive (2024–2026): 183 kusů
  • BMW X6 Xdrive40i M Sport (2023–2026): 166 kusů
  • BMW M440i Xdrive (2025–2026): 52 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 311 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2025 (100 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 781 vozidel s tímto motorem.

2025
2022 (4)2026 (53)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Hlavní město Praha174 vozidel
Středočeský kraj62 vozidel
Moravskoslezský kraj55 vozidel
Jihomoravský kraj24 vozidel
Jihočeský kraj20 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem B58B30P podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod8 814 km
  • medián16 229 km
  • čtvrtina prohlídek nad25 544 km

Z 431 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20236212,9 %
20249231,5 %
202510021,0 %
2026530,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem B58B30P

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.