Kód motoru

Motor A16XNT

Kompletní recenze motoru A16XNT: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 110 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA + CNG
Palivo
110 kW
Výkon (150 k)
~1 598 cm³
Objem
7,3 l/100 km
Ø spotřeba
133 g/km
Ø CO₂
202 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 5· Ø hmotnost 1 764 kg· Produkce 2010-2014· Ø stáří provozovaných vozidel 13,7 roku (medián 14 let)· Pořadí popularity #2965
Evidováno
313
V provozu
268
Způsobilost na STK
93,8 %
STK kontrol
1 963

Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,4 % (celkem 6,1 % bez plné způsobilosti, z 1 963 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,3 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

A16XNT je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 313 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Opel.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 598 cm³ a výkonu 110 kW (149 HP). Vyráběl se v letech 2010–2014.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let79 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let96,5 %663 kontrol
Stáří 8–12 let94,9 %1 464 kontrol
Stáří 13+ let90,6 %414 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km95,5 %286 kontrol
100 000–200 000 km95,9 %1 206 kontrol
200 000–300 000 km94,1 %922 kontrol
Nad 300 000 km87,8 %197 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 1 963 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,8 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení92× (35,1 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav53× (20,2 %)
Brzdové zařízení43× (16,4 %)
Obtěžování okolí25× (9,5 %)
Identifikace vozidla16× (6,1 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru A16XNT zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Netěsnost nápravyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1A1,56×
Mírně zkorodovaný brzdový kotoučBrzdové zařízení · kód 1.1.14.1.1A1,36×
Netěsnost převodky řízeníŘízení · kód 2.1.1.5.1A1,35×
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,31×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 662 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

1,5 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor A16XNT

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
14×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
6×

Vozidla s motorem A16XNT

Značka a modelPočet
Opel Zafira Tourer165
Opel Zafira67
Opel Zafira Cng 1.6 T57
Opel Zafira Tourer 1.6 Cng22
Opel Zafira Cng1
Opel Zafira Cng 1.61

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru A16XNT podle modelu.

Značka a modelSTK
Opel Zafira Tourer95,7 %
Opel Zafira92,3 %
Opel Zafira Cng 1.6 T91,4 %
Opel Zafira Tourer 1.6 Cng94,9 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód A16XNT nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Opel Zafira Tourer (2012–2015): 165 kusů
  • Opel Zafira (2010–2013): 67 kusů
  • Opel Zafira Cng 1.6 T (2009–2013): 57 kusů
  • Opel Zafira Tourer 1.6 Cng (2012): 22 kusů
  • Opel Zafira Cng: 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 105 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2012 (37 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 208 vozidel s tímto motorem.

2012
2009 (1)2015 (2)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Moravskoslezský kraj38 vozidel
Hlavní město Praha37 vozidel
Středočeský kraj32 vozidel
Olomoucký kraj30 vozidel
Jihomoravský kraj27 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem A16XNT podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod137 780 km
  • medián187 084 km
  • čtvrtina prohlídek nad235 634 km

Z 2 697 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20123770,3 %
20132972,4 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem A16XNT

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.