Kód motoru

Motor 4B12;S61+Y61

Kompletní recenze motoru 4B12;S61+Y61: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 99 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA + EL
Palivo
99 kW
Výkon (135 k)
~2 360 cm³
Objem
2 l/100 km
Ø spotřeba
43 g/km
Ø CO₂
166 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 6· Ø hmotnost 1 968 kg· Produkce 2019-2025· Ø stáří provozovaných vozidel 4,8 roku (medián 5 let)· Pořadí popularity #1612· Pořadí spolehlivosti #392 z 2 382
Evidováno
972
V provozu
949
Způsobilost na STK
97,5 %
STK kontrol
2 362

Způsobilé na 30 dnů 2,5 % · Nezpůsobilé 0,0 % (celkem 2,5 % bez plné způsobilosti, z 2 362 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 1,7 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

4B12;S61+Y61 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 972 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Mitsubishi.

Jedná se o benzinový čtyřválec o objemu 2 360 cm³ a výkonu 99 kW (134 HP). Vyráběl se v letech 2019–2025.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let96,9 %547 kontrol
Stáří 4–7 let97,0 %1 788 kontrol
Stáří 8–12 let9 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 13+ let1 kontrola · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km96,7 %1 868 kontrol
100 000–200 000 km97,5 %360 kontrol
200 000–300 000 km19 kontrol · na podíl je to málo
Nad 300 000 km3 kontroly · na podíl je to málo

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 362 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 97,5 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK je nadprůměrná.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Identifikace vozidla21× (23,1 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav18× (19,8 %)
Brzdové zařízení11× (12,1 %)
Obtěžování okolí11× (12,1 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku11× (12,1 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,2 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.
Menší vzorek: 644 měření - čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 4B12;S61+Y61

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
5×
B
Montáž spojovacího zařízení není uvedena v předložené dokumentaci k vozidlu nebo montáž neodpovídá požadavkům (např. výrobce / technickým požadavkům) nebo spojovací zařízení, není-li stanoveno jinak, není schváleného provedení.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.6.1
4×
B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
3×

Vozidla s motorem 4B12;S61+Y61

Značka a modelPočet
Mitsubishi Outlander403
Mitsubishi Eclipse Cross343
Mitsubishi Mitsubishi Outlander137
Mitsubishi Mitsubishi Eclipse Cross85
Mitsubishi Outlander Phev 2,4 4wd2
Mitsubishi Mitsubishi Autlander1
Mitsubishi Outlander Phev 2,4 Wd1

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 4B12;S61+Y61 podle modelu.

Značka a modelSTK
Mitsubishi Outlander96,9 %
Mitsubishi Eclipse Cross97,8 %
Mitsubishi Mitsubishi Outlander98,1 %
Mitsubishi Mitsubishi Eclipse Cross99,2 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 4B12;S61+Y61 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Mitsubishi Outlander (2018–2021): 403 kusů
  • Mitsubishi Eclipse Cross (2021–2025): 343 kusů
  • Mitsubishi Mitsubishi Outlander (2019–2021): 137 kusů
  • Mitsubishi Mitsubishi Eclipse Cross (2022–2025): 85 kusů
  • Mitsubishi Outlander Phev 2,4 4wd: 2 kusy

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 312 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2021 (104 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 660 vozidel s tímto motorem.

2021
2018 (3)2025 (15)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Královéhradecký kraj129 vozidel
Hlavní město Praha125 vozidel
Ústecký kraj93 vozidel
Středočeský kraj78 vozidel
Moravskoslezský kraj70 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 4B12;S61+Y61 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod40 386 km
  • medián61 791 km
  • čtvrtina prohlídek nad90 230 km

Z 1 757 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20195251,9 %
20205362,3 %
202110454,8 %
20226060,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 4B12;S61+Y61

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.