Kód motoru

Motor 306S3

Kompletní recenze motoru 306S3: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 170 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

BA
Palivo
170 kW
Výkon (231 k)
~2 979 cm³
Objem
9,9 l/100 km
Ø spotřeba
234 g/km
Ø CO₂
243 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 3· Ø hmotnost 1 586 kg· Produkce 1992-2005· Ø stáří provozovaných vozidel 24,7 roku (medián 25 let)· Pořadí popularity #2719
Evidováno
383
V provozu
315
Způsobilost na STK
93,3 %
STK kontrol
2 226

Způsobilé na 30 dnů 6,0 % · Nezpůsobilé 0,5 % (celkem 6,5 % bez plné způsobilosti, z 2 226 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 2,5 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

306S3 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 383 vozidel s tímto kódem - pouze u značky BMW.

Jedná se o benzinový šestiválec o objemu 2 979 cm³ a výkonu 170 kW (231 HP). Vyráběl se v letech 1992–2005.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let5 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let14 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let91,0 %133 kontrol
Stáří 13+ let93,9 %2 740 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km79 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km93,9 %523 kontrol
200 000–300 000 km94,1 %1 725 kontrol
Nad 300 000 km93,1 %554 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 226 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,3 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení69× (24,1 %)
Brzdové zařízení51× (17,8 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav44× (15,4 %)
Obtěžování okolí41× (14,3 %)
Identifikace vozidla32× (11,2 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru 306S3 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Netěsnost nápravyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1A1,32×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

9,9 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P016133×P031321×P044421×P162021×P036915×P017411×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 306S3

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
21×
B
Součinitel přebytku vzduchu lambda neodpovídá specifikaci výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.3
12×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
10×
B
Plynné emise zážehových motorů překračují hodnoty stanovené výrobcem.
Obtěžování okolí · kód 8.2.1.2.1
7×

Vozidla s motorem 306S3

Značka a modelPočet
BMW 330 Ci84
BMW 330 I54
BMW 330i33
BMW 330ci28
BMW 530 I22
BMW 530i13
BMW Z4 3.0 I10
BMW 3308
BMW X58
BMW Z38
BMW 330 Xi7
BMW 3er Reihe7
BMW Z3 Coupe7
BMW 330 Ix6
BMW 5305

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 306S3 podle modelu.

Značka a modelSTK
BMW 330 CI93,9 %
BMW 330 I92,1 %
BMW 330i93,0 %
BMW 330ci91,8 %
BMW 530 I93,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 306S3 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • BMW 330 CI (2000–2002): 84 kusů
  • BMW 330 I (1990–2002): 54 kusů
  • BMW 330i (1997–2002): 33 kusů
  • BMW 330ci (2000–2004): 28 kusů
  • BMW 530 I (2000–2005): 22 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 116 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2001 (46 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 267 vozidel s tímto motorem.

2001
1990 (3)2022 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj74 vozidel
Hlavní město Praha45 vozidel
Jihomoravský kraj39 vozidel
Moravskoslezský kraj36 vozidel
Jihočeský kraj31 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 306S3 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod172 637 km
  • medián222 663 km
  • čtvrtina prohlídek nad270 972 km

Z 18 740 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20002290,9 %
20014687,0 %
20023076,7 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 306S3

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.