Kód motoru

Motor 223A9000

Kompletní recenze motoru 223A9000: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 62 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
62 kW
Výkon (84 k)
~1 248 cm³
Objem
5,5 l/100 km
Ø spotřeba
143 g/km
Ø CO₂
157 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1· Emisní norma Euro 4· Ø hmotnost 1 401 kg· Produkce 2006-2010· Ø stáří provozovaných vozidel 18,6 roku (medián 19 let)· Pořadí popularity #2835
Evidováno
349
V provozu
236
Způsobilost na STK
93,1 %
STK kontrol
2 599

Způsobilé na 30 dnů 6,1 % · Nezpůsobilé 0,6 % (celkem 6,7 % bez plné způsobilosti, z 2 599 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 4,3 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

223A9000 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 349 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Fiat.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 1 248 cm³ a výkonu 62 kW (84 HP). Vyráběl se v letech 2006–2010.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let56 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let93,1 %421 kontrol
Stáří 8–12 let93,6 %1 030 kontrol
Stáří 13+ let92,4 %1 671 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km93,9 %428 kontrol
100 000–200 000 km93,2 %1 551 kontrol
200 000–300 000 km92,8 %1 056 kontrol
Nad 300 000 km90,0 %140 kontrol

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 599 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,0 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení110× (28,9 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav75× (19,7 %)
Obtěžování okolí56× (14,7 %)
Brzdové zařízení53× (13,9 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku32× (8,4 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru 223A9000 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Poškozené krycí sklo světlometu (funkce zachována)Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení · kód 4.1.1.2.1A1,63×
Menší poškození čelního sklaVýhledy · kód 3.2.1.2A1,52×
Nefunkční stěrač zadního sklaVýhledy · kód 3.4.1.1A1,5×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 411 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

5,5 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
P01166×
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 223A9000

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
21×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
10×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
9×

Vozidla s motorem 223A9000

Značka a modelPočet
Fiat Doblo Combi 1.3 Jtd 85104
Fiat Dobló99
Fiat Doblo 1.3 Jtd 85 Family44
Fiat Strada 1.3 Jtd30
Fiat Fiat Doblo14
Fiat Doblo 1.3 Jtd11
Fiat Strada9
Fiat Strada 1.3 Jtd Cab. L9
Fiat Fiat Doblo´4
Fiat Doblo'3
Fiat Punto3
Fiat Doblo Cargo 1.3 Jtd2
Fiat Doblo Combi2
Fiat Dobló Cargo2
Fiat Doblo 1.31

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 223A9000 podle modelu.

Značka a modelSTK
Fiat Doblo Combi 1.3 Jtd 8593,5 %
Fiat Dobló93,1 %
Fiat Doblo 1.3 Jtd 85 Family92,8 %
Fiat Strada 1.3 Jtd90,8 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 223A9000 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Fiat Doblo Combi 1.3 Jtd 85 (2006–2010): 104 kusů
  • Fiat Dobló (2006–2009): 99 kusů
  • Fiat Doblo 1.3 Jtd 85 Family (2006–2009): 44 kusů
  • Fiat Strada 1.3 Jtd (2006–2009): 30 kusů
  • Fiat Fiat Doblo (2006–2009): 14 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 181 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2006 (65 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 168 vozidel s tímto motorem.

2006
2006 (65)2011 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj47 vozidel
Středočeský kraj44 vozidel
Jihočeský kraj35 vozidel
Plzeňský kraj32 vozidel
Moravskoslezský kraj26 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 223A9000 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod135 296 km
  • medián182 284 km
  • čtvrtina prohlídek nad227 290 km

Z 2 796 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20066587,7 %
20075174,5 %
20082272,7 %
20092445,8 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 223A9000

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.