Kód motoru

Motor 256T1

Kompletní recenze motoru 256T1: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 105 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
105 kW
Výkon (143 k)
~2 497 cm³
Objem
7,4 l/100 km
Ø spotřeba
198 g/km
Ø CO₂
203 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní Automobil-kombi M1· Emisní norma Euro 2· Ø hmotnost 1 630 kg· Produkce 1992-2000· Ø stáří provozovaných vozidel 30,2 roku (medián 30 let)· Pořadí popularity #2317· Pořadí spolehlivosti #1868 z 2 382
Evidováno
541
V provozu
193
Způsobilost na STK
92,4 %
STK kontrol
3 000

Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,8 % (celkem 6,5 % bez plné způsobilosti, z 3 000 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 14,6 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

256T1 je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 541 vozidel s tímto kódem - u značek BMW a Opel.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 2 497 cm³ a výkonu 105 kW (142 HP). Vyráběl se v letech 1992–2000.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let30 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let52 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 8–12 let92,0 %188 kontrol
Stáří 13+ let92,0 %2 437 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km54 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km90,9 %363 kontrol
200 000–300 000 km93,0 %1 231 kontrol
Nad 300 000 km93,3 %1 041 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 3 000 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 92,3 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Brzdové zařízení54× (23,3 %)
Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení46× (19,8 %)
Podvozek a části připevněné k podvozku36× (15,5 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav29× (12,5 %)
Identifikace vozidla24× (10,3 %)

Na co se u tohoto motoru zaměřit

Závady, které technici u motoru 256T1 zapisují znatelně častěji, než je u stejně starých vozů běžné.

ZávadaČastěji
Netěsnost nápravyNápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav · kód 5.1.1.5.1A2,37×
Netěsnost posilovače řízeníŘízení · kód 2.1.5.1.1A2,24×
Povrchová koroze karoserie (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.1A2,15×
Vnější poškození lanovodůBrzdové zařízení · kód 1.1.15.4.1A1,99×
Povrchová koroze rámu (bez vlivu na pevnost)Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.1.1.3.1A1,81×
Mírná povrchová koroze / oxidace brzdového potrubíBrzdové zařízení · kód 1.1.11.3.1A1,79×
Jak číst tabulku: první dvě čísla říkají, kolikrát na tisíc prohlídek technici závadu zapsali - u těchto vozů a u stejně starých vozů celkem. Sloupec Častěji je poměr mezi nimi. U malého počtu prohlídek ho držíme blíž k průměru, aby jedna dvě závady nevypadaly jako pravidlo. Drobné závady (A) na STK nevadí, ukazují spíš, jak se o vůz staral předchozí majitel.
Menší vzorek: 482 prohlídek, čísla berte orientačně.

Zdroj: otevřená data STK, pravidelné prohlídky od r. 2021

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 256T1

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
12×
B
Koroze části karosérie, kabiny nebo nástavby vozidla, která narušuje celkovou pevnost a spolehlivost konstrukce vozidla.
Podvozek a části připevněné k podvozku · kód 6.2.1.1.2
12×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
6×

Vozidla s motorem 256T1

Značka a modelPočet
BMW 525 Tds273
BMW 52596
BMW 525 Td68
BMW 325 Tds13
BMW 525 Tds Touring11
BMW 525 Tds Tour9
BMW 525tds7
BMW 525 Tdsa5
BMW 525 Tds E394
BMW 525tds Tour4
BMW 725 Tds4
BMW 3253
Opel Omega Caravan3
BMW 325td2
BMW 525 Touring2

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 256T1 podle modelu.

Značka a modelSTK
BMW 525 Tds93,1 %
BMW 525 TD91,7 %
BMW 52594,7 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 256T1 nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • BMW 525 Tds (1990–2003): 273 kusů
  • BMW 525 (1990–2001): 96 kusů
  • BMW 525 TD (1992–2002): 68 kusů
  • BMW 325 Tds (1994–1998): 13 kusů
  • BMW 525 Tds Touring (1994–2008): 11 kusů

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 471 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 1995 (125 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 70 vozidel s tímto motorem.

1995
1990 (4)2008 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Středočeský kraj76 vozidel
Jihočeský kraj66 vozidel
Hlavní město Praha44 vozidel
Jihomoravský kraj41 vozidel
Plzeňský kraj41 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 256T1 podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod219 552 km
  • medián269 980 km
  • čtvrtina prohlídek nad323 994 km

Z 13 430 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
19924772,3 %
19935576,4 %
19947081,4 %
199512592,0 %
19966592,3 %
19972996,6 %
199835100,0 %
199920100,0 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 256T1

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.