Kód motoru

Motor 09C

Kompletní recenze motoru 09C: spolehlivost na STK, typické závady, výkon 105 kW, provoz v ČR a tipy pro nákup ojetiny.

Specifikace motoru

NM
Palivo
105 kW
Výkon (143 k)
~2 499 cm³
Objem
9 l/100 km
Ø spotřeba
250 g/km
Ø CO₂
170 km/h
Ø max. rychlost
Kategorie Osobní M1G· Emisní norma Euro 3· Ø hmotnost 2 030 kg· Produkce 2002-2005· Ø stáří provozovaných vozidel 22,7 roku (medián 23 let)· Pořadí popularity #2991
Evidováno
306
V provozu
253
Způsobilost na STK
93,2 %
STK kontrol
2 384

Způsobilé na 30 dnů 5,8 % · Nezpůsobilé 0,8 % (celkem 6,6 % bez plné způsobilosti, z 2 384 prohlídek) Výsledek není v datech uveden u 3,7 % prohlídek. V procentech výše je počítáme mezi způsobilé, i když to data nepotvrzují.

09C je výrobní kód motoru. V české registraci je evidováno 306 vozidel s tímto kódem - pouze u značky Jeep.

Jedná se o dieselový čtyřválec o objemu 2 499 cm³ a výkonu 105 kW (142 HP). Vyráběl se v letech 2002–2005.

Spolehlivost STK podle stáří

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různém věku vozidla. Počet kontrol ukazuje, kolik vozidel v dané věkové kategorii bylo vyhodnoceno.

Stáří 0–3 let11 kontrol · na podíl je to málo
Stáří 4–7 let91,5 %118 kontrol
Stáří 8–12 let94,5 %451 kontrol
Stáří 13+ let93,2 %2 433 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost STK podle nájezdu

Podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK v různých kilometrových pásmech. Ukazuje, jak motor odolává opotřebení.

Do 100 000 km60 kontrol · na podíl je to málo
100 000–200 000 km93,5 %1 470 kontrol
200 000–300 000 km92,9 %1 357 kontrol
Nad 300 000 km98,2 %108 kontrol

U pásem pod 100 kontrol podíl neuvádíme. Jedna jediná prohlídka by s ním pohnula o desítky procent, a pár takových záznamů bývá spíš překlep v evidenci než vlastnost motoru.

Spolehlivost na STK

Z celkem 2 384 STK kontrol vozidel s tímto kódem motoru v českém registru má plnou způsobilost na STK 93,2 %.

Spolehlivost tohoto motoru na STK odpovídá průměru.

Kategorie závad

Nejčastější kategorie závažných závad (stupeň B a C) z STK kontrol. Ukazuje, kde tento motor má nejvíc problémů - brzdy, světla, emise apod.

Svítilny, světlomety, odrazky a elektrické zařízení74× (25,4 %)
Brzdové zařízení66× (22,7 %)
Obtěžování okolí50× (17,2 %)
Identifikace vozidla43× (14,8 %)
Nápravy, kola, pneumatiky a zavěšení náprav32× (11,0 %)

Chybové kódy v paměti OBD

Při měření emisí se čte i paměť závad řídicí jednotky. Ukazujeme, jak často vozy tohoto motoru přijíždějí s uloženou chybou a které kódy se objevují nejčastěji.

0,0 %
měření tohoto motoru s uloženou chybou · průměr všech vozů: 3,2 %
Nejčastější kódy
Konkrétní kódy zatím nemáme v dostatečném počtu.
Co to znamená: uložená chyba je závada, kterou si řídicí jednotka pamatuje - často se projevuje rozsvícenou kontrolkou. Kliknutím na zvýrazněný kód se dostanete na jeho stránku: co o kódu víme a jak často se v ČR objevuje.

Zdroj: otevřená data Ministerstva dopravy a STK

Nejčastější závady STK pro motor 09C

Filtrováno na závady spojené s motorem, výfukem, emisemi a provozními kapalinami - vynechány jsou nesouvisející administrativní a karoserijní položky.

B
Naměřená hodnota kouřivosti přesahuje úroveň korigovaného součinitele absorpce uvedenou na štítku výrobce.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.1
16×
B
Únik provozních nebo jiných kapalin (které nejsou uvedeny v ostatních jednotlivých závadách), který by mohl poškodit životní prostředí nebo představovat bezpečnostní riziko pro ostatní účastníky silničního provozu.
Obtěžování okolí · kód 8.4.1.1.1
16×
B
Povolený rozptyl kouřivosti byl překročen.
Obtěžování okolí · kód 8.2.2.2.1.8
11×
B
Změna nebo úprava vozidla, která neodpovídá schválenému provedení nebo údajům, uvedeným v předložené dokumentaci k vozidlu (neschválená přestavba - pracovní stroj nesený, změna nástavby, karosérie, typ motoru, druh pohonu, změna hmotnosti nebo rozměru vozidla apod.).
Identifikace vozidla · kód 0.3.1.1
8×

Vozidla s motorem 09C

Značka a modelPočet
Jeep Cherokee299
Jeep Cherokee 2.5 L Td1
Jeep Cherokee Crd1
Jeep Cherokee Limited1
Jeep Cherokee Renegade1
Jeep Cherokee Sport1
Jeep Cherokee Sport Crd 4x41

Spolehlivost podle modelu

Stejný motor se často chová jinak v různých modelech - záleží na hmotnosti vozu, převodech, typickém stylu jízdy majitele. Níže je podíl prohlídek s plnou způsobilostí na STK motoru 09C podle modelu.

Značka a modelSTK
Jeep Cherokee93,1 %

Značky používající tento motor

Kde se vyskytuje

Podle dat z českého registru vozidel se kód 09C nejčastěji vyskytuje v následujících modelech:

  • Jeep Cherokee (2000–2007): 299 kusů
  • Jeep Cherokee 2.5 L TD (2004): 1 kus
  • Jeep Cherokee Crd (2004): 1 kus
  • Jeep Cherokee Limited (2004): 1 kus
  • Jeep Cherokee Renegade (2003): 1 kus

Ročník výroby vs. počet vozidel

Rozložení 124 vozidel s tímto motorem podle roku výroby. Nejvíc kusů pochází z roku 2003 (51 vozidel). Graf zahrnuje jen vozidla, u kterých registr uvádí rok výroby. Ten v registru chybí u 182 vozidel s tímto motorem.

2003
2000 (1)2007 (1)

Kde se nejvíc vyskytuje

Top 5 krajů podle počtu vozidel s tímto motorem (podle posledního STK záznamu).

Jihomoravský kraj42 vozidel
Kraj Vysočina35 vozidel
Moravskoslezský kraj33 vozidel
Středočeský kraj32 vozidel
Zlínský kraj32 vozidel

Z registru vozidel

Složení vozů s motorem 09C podle záznamů registru vozidel a STK. Dovozy a barvy počítáme z evidovaných vozů, kraj podle stanice, kde byl vůz na prohlídce.

Nájezd při prohlídce STK

stav tachometru zapsaný při prohlídce, každá prohlídka zvlášť

  • čtvrtina prohlídek pod163 583 km
  • medián196 772 km
  • čtvrtina prohlídek nad231 972 km

Z 3 055 prohlídek; medián je hodnota, pod kterou leží polovina záznamů.

Dovozy podle roku výroby

roky výroby s alespoň 20 evidovanými vozidly

Rok výrobyVozidelPodíl dovozů
20022673,1 %
20035168,6 %
20043987,2 %

Proklepněte konkrétní vůz s motorem 09C

Zadejte VIN nebo odkaz z bazaru a uvidíte záznamy konkrétního vozidla: stav tachometru, STK a počet majitelů.